Zaledwie przez trzy dni (31 marca- 2 kwietnia) unikatowe kolekcje znaczków pocztowych z 80 krajów świata dokumentujące pontyfikat Jana Pawła II oglądać można na wystawie w holu Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Wystawę zorganizowano w ramach obchodów 10. rocznicy wizyty papieża w tym mieście (2 czerwca 1997). Wernisaż ekspozycji odbył się w piątkowy wieczór.


Na pokaz filatelistyczny „ Jan Paweł II na znaczkach świata” złożą się trzy kolekcje: ks. Waldemara Chrostowskiego z Warszawy („In memoriam”) oraz dwóch filatelistów z Legnicy Jerzego Kazaka („Totus tuus. Jan Paweł II pielgrzym pokoju”) i Rafała Derkacza („Jan Paweł II pielgrzym”).

- Filatelistą jestem od 42 lat. Może dlatego, nie było dla mnie specjalnym problemem zgromadzenie kolekcji, bowiem przez wiele lat przygotowywałem się do tego i od początku wiedziałem, jaki zbiór mnie interesuje. Chodzi przecież nie tylko o znaczki, ale także bloki, koperty i stemple okolicznościowe itp. To najcięższa część tego zadania, gdy człowiek musi zdążyć na konkretny dzień, w którym używa się gdzieś na świecie okolicznościowego stempla. Tak czy inaczej na wystawie mamy papieskie znaczki z 80 państw świata - mówił podczas uroczystego otwarcie wystawy Jerzy Kazak.

Zaskakującą informacją, którą podzielili się z zaproszonymi gośćmi organizatorzy wystawy było np. to, że pierwszy pośmiertny znaczek z Janem Pawłem II wydano w... afrykańskim Gabonie.

Wystawą jest częścią trwającego już od wielu miesięcy roku papieskiego w Legnicy, którego kulminacją będą czerwcowe obchody 10. rocznicy wizyty Jana Pawła II w tym mieście.
- 2 czerwca wszystkie listy wychodzące z Legnicy będą pieczętowane specjalnym stemplem upamiętniającym fakt pobytu w Legnicy papieża-Polaka. Warto zatem chociażby w ten jeden dzień pomyśleć o tym i zamiast mejli i sms-ów wysłać komuś zwykły list, który stanie się unikatową pamiątką - zachęcał organizator wystawy i całych obchodów roku papieskiego w Legnicy Bernard Adamowicz.