„Otello”: we wtorek 1 sierpnia dla dziennikarzy i fotoreporterów
- Szczegóły
„Otello” (ang. Othello) - tragedia Williama Szekspira, jedno z najdoskonalszych osiągnięć tego dramaturga, napisana prawdopodobnie w 1603 roku, ukazuje jednostkę dręczoną chorobliwą zazdrością. Pierwsze odnotowane wystawienie dramatu miało miejsce 1 listopada 1604 w Pałacu Whitehall w Londynie. Wielokrotnych adaptacji filmowych dokonali William V. Ranous (1908), Orson Welles (1952), Siergiej Jutkiewicz (1955), Stuart Burge (1965), Franco Zeffirelli (1986), Oliver Parker (1995).
Sama historia wydaje się prosta. Najemny dowódca weneckiej armii żeglarz Otello (Przemysław Bluszcz) poślubia Desdemonę (Ewa Galusińska). Jego konkurent, zgorzkniały i zawistny oficer Jagon (Rafał Cieluch), rozczarowany swymi niespełnionymi nadziejami zaczyna podsuwać dowódcy myśl o zdradach Desdemony. Zarzuty są bezpodstawne, ale Jago umiejętnie roznieca zazdrość Otella, co jest osnową dramatu i zwiastunem wielkiej tragedii…
- To dramat prostodusznej powagi i wiary, którą zło ludzkie zdeptało. Otello wierzy Desdemonie, jak wierzy w przyjaźń Jagona, jak wierzy w swój miecz i w wielkość Wenecji. Jednak Otello zostaje oszukany. Dowody, które podsuwa mu inteligentniejszy od niego Jago, są zupełnie wystarczające. Otello musi wierzyć w zdradę Desdemony. Cierpi straszliwie i na tej miłości załamuje się jego życie – pisał w 1926 roku Antoni Słonimski.
- Akcja naszego legnickiego „Otella” toczy się od początku do końca na pokładzie żaglowca, wyjętego poniekąd z morskiej podróży z Wenecji na Cypr, która w oryginale ma miejsce pomiędzy I a II aktem dramatu Szekspira. W adaptacji Krzysztofa Kopki ten względnie bezpieczny rejs po znanej trasie zmienia swój charakter. „Speranza” (Nadzieja) czyli statek Otella – pod portugalską banderą – rusza na Zachód, początkowo trzymając się tradycyjnego kursu na Hispaniolę-Haiti; rychło jednak gubi się wskutek sztormu. Marynarze zaczynają szemrać, że kapitan celowo skierował statek ku strefie burz, aby przepłynąwszy bezmiar nieznanych wód pełnych groźnych potworów odnaleźć legendarne Wyspy Szczęśliwe… - objaśnia reżyser spektaklu Jacek Głomb.
„Otello” zostanie przedpremierowo dwukrotnie pokazany na gdańskim festiwalu szekspirowskim (10 i 11 sierpnia). Legnicka premiera odbędzie się 16 września. W październiku br. przedstawienie pojedzie w artystyczną podróż do Ameryki (Santa Barbara, Los Angeles, Chicago) - zaplanowano 8 zaoceanicznych przedstawień tego dramatu.