Dzięki działającej od 10 lat w Los Angeles organizacji Arden2 oraz aktywności tamtejszego Konsulatu Generalnego RP w Polsce przebywa grupa kalifornijskich twórców i animatorów kultury niekomercyjnej i alternatywnej Zachodniego Wybrzeża USA. Po pobycie w Warszawie i Wrocławiu (a przed wizytą w Krakowie) goście z Kalifornii w czwartek (27.07) przebywali w Legnicy. Jak zgodnie zapewniali jedynym powodem tych jednodniowych odwiedzin była ochota obejrzenia na własne oczy Teatru Modrzejewskiej i jego zespołu.

Goście z Los Angeles zwiedzili fragmenty miasta, w tym niektóre z wielu obiektów, które Teatr Modrzejewskiej wykorzystuje jako przestrzenie swoich działań artystycznych. Podczas prezentacji w teatralnej Caffe Modjeska, którą przygotował dla nich dyrektor legnickiej sceny Jacek Głomb, Amerykanie mieli okazję obejrzeć także filmowe fragmenty najgłośniejszych przedstawień teatru (m.in. „Hamlet”, „Portowa opowieść”, „Zły”, „Ballada o Zakaczawiu”, „Wschody i Zachody Miasta”, „Made in Poland” ).
Na koniec krótkiego pobytu w Legnicy goście z Kalifornii obejrzeli fragment próby do szekspirowskiego „Otella”, z którym Teatr Modrzejewskiej wyjedzie w październiku tego roku w artystyczną podróż do USA (Santa Barbara, Los Angeles, Chicago). Inicjatorkami legnickiego rekonesansu były: polski konsul ds. kultury, mediów i Polonii z LA Paulina Kapuścińska oraz była mieszkanka Legnicy sprzed 30 lat, dziś dyrektor artystyczny pozarządowej organizacji kalifornijskiej Arden2 Joanna Klass.
- To co teatr robi w Legnicy to ewenement i to nie tylko w wymiarze artystycznym, ale – co nie mniej ważne – także w sensie społecznym. Amerykanie byli zachwyceni sposobem w jaki legnicki teatr wykorzystuje autentyzm miejskiej przestrzeni, a także dynamiką i młodością zespołu artystycznego, a nie mniej - młodym wiekiem widzów, którzy przychodzą na spektakle – komentowała Paulina Kapuścińska.
- Zrobiłam, co mogłam, aby nasza grupa przyjechała do mojego byłego miasta, w którym mieszkałam naprzeciw teatru. Tym bardziej, że w ramach projektów realizowanych w Ameryce przez Arden2 od samego początku staramy się prezentować najciekawsze polskie zespoły teatru alternatywnego. Gościliśmy m.in. Gardzienice i Teatr Pieśń Kozła. Teraz zaangażowaliśmy się we wsparcie jesiennego pobytu w USA Teatru Modrzejewskiej – wyjaśniła Joanna Klass.

* Arden2 – utworzona w 1996 roku przez emigrantów z Europy Wschodniej organizacja pozarządowa typu non-profit („for cultural profit”, a zatem dla pożytku kulturalnego – jak mówią jej członkowie) skupia wolnomyślicieli, alternatywnych artystów, ekologów i ludzi kultury niezależnej. Istotą jej działań jest otwartość na dialog o roli współczesnego teatru, a szerzej sztuki, w skomercjalizowanym świecie. Głównym obszarem zainteresowań członków organizacji jest kreowanie zdarzeń teatralnych, które ukazują wzajemne wpływy i przenikanie się różnych gatunków sztuki.
Nazwa organizacji nawiązuje wprost do szekspirowskiego („Jak wam się podoba”) Lasu Ardeńskiego, którego mieszkańcy - wygnańcy z królewskich zamków - wiedli życie wolne od wpływów, dominacji, zepsucia i ohydy dworskich salonów.
Członkowie organizacji wskazują jednak na dodatkowe znaczenie nazwy (i kończącej ją dwójki). Ardenem nazwała wszak swoją wspaniałą kalifornijską rezydencję w Santiago Canyon koło Los Angeles (Orange County) wielka amerykańska aktorka i polska emigrantka Helena Modrzejewska. Dziś mieści się w niej muzeum tej wielkiej artystki, od kilku lat także patronki legnickiego teatru.