Najnowsze wydania Los Angeles Weekly oraz weekendowy dodatek Los Angeles Times zapowiedziały sobotnio-niedzielne (21 i 22 października) występy legnickiego Teatru Modrzejewskiej, który w miejscowym Muzeum Sztuki Współczesnej dwukrotnie pokaże szekspirowskiego „Otella”. To przedostatni etap wielkiej podróży artystycznej legniczan po USA, którą zakończą trzy przedstawienia w chicagowskim Chopin Theatre.

LA Weekly” (20 – 26 października)
Teatr Modrzejewskiej. Otello w polskim stylu
Autor: Steven Mikulan

Podczas kiedy my Amerykanie nigdy nie wyobrażaliśmy sobie co zrobić z naszymi nieużywanymi bazami wojskowymi (lotnisko? domy dla ubogich? więzienie?), to Polacy nie mają oporu by stworzyć z ich starych prosowieckich obiektów miejsca do prezentacji teatralnych. Przynajmniej to jest to, co Teatr Modrzejewskiej z Legnicy (w oryginale MTC czyli Modjeska Theatre Company – red.) zrobił z jedną z położonych w mieście baz, po tym jak Rosjanie opuścili ją w 1993 r., pomagając w przekształceniu Legnicy w ożywioną wspólnotę cywilną i miejsce dla prowokującej sztuki.
Teatr Modrzejewskiej przybędzie do Los Angeles by zaprezentować swoją wersję szekspirowskiego „Otella”, spektaklu wykreowanego wokół ogromnego statku – tratwy, zbudowanego z drewnianych palet, jako część obchodów 10-lecia ARDEN 2 , grupy artystycznej z Costa Mesa (LA), założonej przez wschodnioeuropejskich emigrantów.
Arden 2 ma na celu zachęcić do międzynarodowej współpracy opartej na kanwie społecznej, jak również na definiowaniu języka sztuki w świecie jej pozbawionym. Joanna Klass, dyrektor artystyczny Arden 2, doprowadziła już do przyjazdu do Los Angeles tak uznane produkcje, jak: „Ferdydurke” (wspólna produkcja Teatru Provisorium i Kompanii Teatr z Lublina – red.) i „Kroniki - obyczaj lamentacyjny” (Teatr Pieśń Kozła z Wrocławia – red.), prowadzi także program wymiany kulturalnej zwany „Miejskie Akty Bez Granic”. W ten weekend wymiana w Geffen (oddział MOCA czyli Muzeum Sztuki Współczesnej w Los Angeles – red.) zapowiada się niesamowicie obiecująco.
Bilety: 35 $, dla studentów, aktorów i seniorów: 15 $

*** redakcja LA Weekly opatrzyła zapowiedź legnickiego "Otella" specjalną rekomendacją PICK GO
co oznacza, że uznała występ teatru Modrzejewskiej za najważniejsze wydarzenie teatralnego
weekendu w Los Angeles (pick - wybrany; w przenośni - "śmietanka"; go - idź)



Los Angeles Times.Weekend (19 października)
Dziwna przestrzeń „Otella”

Polski, wielokrotnie nagradzany Teatr Modrzejewskiej z Legnicy, znany z fizycznej emocjonalności i widowiskowości spektakli odgrywanych w niecodziennych miejscach przedstawi swoją produkcję – tragedię szekspirowską „Otello”. Zaprezentuje ich Arden 2 – południowo-kalifornijskie stowarzyszenie non-profit skierowane na międzykulturową, współpracę interdyscyplinarną.

*********************************************************************************


MOCA (Museum of Contemporary Art) LA
Muzeum Sztuki Współczesnej w Los Angeles

Jedyne w Los Angeles miejsce, które w profesjonalny sposób gromadzi, wystawia i interpretuje sztukę we wszelkich jej przejawach i formach powstałą od roku 1940 po lata współczesne. MOCA jest organizatorem cyklicznych wystaw poświęconych współczesnej sztuce o znaczeniu regionalnym i ogólnokrajowym, ale także o znaczeniu międzynarodowym. Ostatnio organizuje także ekspozycje najnowszych trendów we współczesnej sztuce, tych które łączą jej wymiar tradycyjny (taki jak np. malarstwo, rysunek, grafikę, fotografię, instalacje) z tańcem, teatrem, filmem, muzyką etc.

W stałych ekspozycjach MOCA obejrzeć można dzieła najwybitniejszych artystów współczesnych, takich jak: Diane Arbus, John Baldessari, Willern de Kooning, Sam Francis, Robert Frank Ann Hamilton, Robert Irwin, Jasper Johns, Lee Krasner, Ellsworth Kelly, Franz Kline, Roy Lichtenstein, Brice Marden, Agnes Martin, Joan Miro, Louise Nevelson, Claes Oldenburg, Jackson Pollock Robert Rauschenberg, James Rosenquist, Mark Rothko, Sarah Seager, Richard Serra, Cindy Sherman, Alexis Smith i Andy Warhol.