Weekendowe połączenie kolejowe między Wrocławiem i Berlinem, znane jako Pociąg do Kultury, w niedzielę 21 listopada na odcinku z Wrocławia/Legnicy do Żar będzie miało wyjątkowych pasażerów. Będą nimi twórcy związani z legnickim teatrem: dramatopisarz i kierownik literacki Modrzejewskiej Robert Urbański oraz muzyczne trio, znane m.in. ze spektaklu "Skarb wdowy Schadenfreude", pod wodzą muzyka i kompozytora Łukasza Matuszyka.


Pociąg do Kultury był jednym z wydarzeń wrocławskiej edycji Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku, jak również częścią międzynarodowego projektu kulturalnego Breslau – Berlin 2016. Europäische Nachbarn. Połączenie powstało przy współpracy Berlina i Brandenburgii, związku komunikacyjnego Verkehrsverbund Berlin-Brandenburg (VBB), niemieckich kolei regionalnych DB Regio oraz Kolei Dolnośląskich. Początkowo miało to być połączenie jedynie na jeden rok. Powodzenie przedsięwzięcia sprawiło jednak, że - w formule kursów weekendowych - przetrwało do dziś, mimo czasowych zawieszeń powodowanych ostatnio przez pandemię. Wznowione w czerwcu br. przejażdżki weekendowym pociągiem kulturalnym odbywają się aktualnie pod hasłem „Sceny z życia sąsiadów”.

21 listopada wieczorem do pociągu ze specjalnym programem muzycznym dla pasażerów wsiądzie we Wrocławiu troje muzyków doskonale znanych ze współpracy z legnickim teatrem. Będą to: Łukasz Matuszyk - instrumentalista i kompozytor, Marta Sochal-Matuszyk - skrzypce i Piotr Hałaj - tuba. Co zagrają dla podróżnych, którymi w większości będą powracający do Berlina uczestnicy weekendowych wypadów do stolicy Dolnego Śląska?

- Nie mam jeszcze gotowego planu. Na pewno będzie to muzyka ze spektakli teatralnych, nie tylko legnickich, ale także fragmenty z mojej najnowszej płyty "Bagaż II - zdarzenia ludowe", która ukazała się przed rokiem - zapowiada Łukasz Matuszyk, który od kilkunastu lat komponuje muzykę do spektakli teatralnych, aranżuje, występuje jako instrumentalista. Oprócz długiej listy tytułów przedstawień, które zilustrował muzycznie, współtworzył i zaaranżował płytę z muzyką ze spektakli Teatru Modrzejewskiej z lat 1995-2016 pt. "Nasza muzyka" (2017) na jubileusz  40.lecia legnickiego teatru.

W Legnicy do pociągu, w którym pasażerowie oglądać będą mogli wystawę legnickich plakatów teatralnych opatrzoną polskimi i niemieckimi tekstami o historii i współczesności tej sceny, wsiądzie także mediewista, tłumacz, dramatopisarz i kierownik literacki Teatru Modrzejewskiej Robert Urbański, autor wielu dramatów wystawionych przez legnicki teatr (m.in.: "Wschody i Zachody Miasta", "Szaweł", "Łemko", "Przerwana odyseja", "Człowiek na moście", "Skarb wdowy Schadenfreude"), a także teatralnych adaptacji ("Zabijanie Gomułki", "Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody").

- O ile covid i rosnąca fala zachorowań nie zablokuje tej inicjatywy - zastrzega Robert Urbański. - Będę z Oliverem Spatzem, niemieckim dramaturgiem odpowiedzialnym za ofertę kulturalną tego pociągu. rozmawiał (po niemiecku, ale z polskim  tłumaczeniem na słuchawki) o legnickim teatrze, jego specyfice zarówno w regionie, jak i w Polsce, o naszym repertuarze i roli społecznej teatru, o formowaniu się zespołu nazywanego od lat "drużyną Modrzejewskiej" oraz o ulubionych i najgłośniejszych spektaklach z ostatnich lat - objaśnia.

Interlokutor Roberta Urbańskiego Oliver Spatz  jest teatrologiem i od 2007 roku prowadzi projekty teatralne i edukacyjne, a także festiwale i instytucje kulturalne na pograniczu polsko-niemieckim. W 2013 roku stworzył Festiwal Książek Obrazkowych „Ponury i wesoły”, którego jest dyrektorem artystycznym. Do realizowanych przez niego projektów należy aktualnie programowanie pociągu kulturalnego Berlin-Wrocław-Berlin.

Przypomnijmy, że w ramach porozumienia "Kolej na teatr", które wiosną 2017 roku zawarły Koleje Dolnośląskie S.A. i Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, przez kilka miesięcy wybranym pociągom obsługującym połączenia pomiędzy Wrocławiem a Legnicą nadano nazwy powiązane z legnicką sceną. Kursowały: "III Furie", "Ballada o Zakaczawiu" oraz "Modrzejewska", a artyści legnickiego teatru uczestniczyli w happeningach i czytaniach dramatów organizowanych dla podróżnych.

Grzegorz Żurawiński