Rozpoczął się 39. Festiwal Szkół Teatralnych. 22 października studenci wrocławskiej filii AST zaprezentują dramat „Gdy przyjdzie sen. Tragedia miłosna” autorsko wyreżyserowany przez legnicki duet aktorów, reżyserów i dramatopisarzy Paweł Wolak - Katarzyna Dworak (PiK). Jedną z ról kreuje w nim nowy aktor Modrzejewskiej Jan Kowalewski. W pięcioosobowym jury festiwalowym zasiada dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb. W Gazecie Wyborczej Łódź pisze Izabella Adamczewska.

Ubyło widzów, najmodniejszym gadżetem została festiwalowa maseczka, a Przechowalnia się zamknęła, więc festiwalowym lokalem jest Klub Piotrkowska 97. Co się nie zmieniło? Gigantyczny zastrzyk energii i entuzjazmu. 39. edycja Festiwalu Szkół Teatralnych toczy się pod hasłem "Wracamy do gry!".

W Teatrze Nowym w Łodzi rozpoczął się Festiwal Szkół Teatralnych - najbardziej rozklaskany, roześmiany i rozkrzyczany łódzki festiwal. Do 24 października jurorzy oraz festiwalowi goście obejrzą 14 spektakli konkursowych z Warszawy, Białegostoku, Krakowa, Wrocławia, Bytomia i Łodzi, a także trzy przedstawienia poza konkursem.

Młodzi aktorzy oraz ich euforyczna publiczność zagoszczą w teatrach: Nowym, Studyjnym, Arlekinie i Pinokiu. Przedstawienia dyplomowe będą także dostępne bezpłatnie w internecie, ale nie wszystkie - uczelnie musiały się zdać na kapryśne wybory ZAIKS-u.

Wojciech Malajkat: Nie udawajmy, że nic się nie stało

39. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi odbywa się nie w cieniu pandemii, ale afery, która przetoczyła się w ubiegłym roku przez polskie szkoły aktorskie. Chodzi o zarzuty dotyczące stosowania przemocy wobec studentów, które były stawiane również niektórym wykładowcom Szkoły Filmowej w Łodzi.

Tuż przed rozpoczęciem oficjalnej inauguracji przed dużą sceną w Nowym trwała gorączkowa dyskusja, czy "zręcznie" będzie o tym wspomnieć. Wojciech Malajkat, rektor warszawskiej Akademii Teatralnej, stawił czoła sytuacji. - Nie udawajmy, że nic się nie stało. Ale w trakcie festiwalu bawmy się i cieszmy tym, co potrafimy robić najlepiej - powiedział.

Studentów przywitali też Dorota Segda, rektorka Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, oraz - w imieniu nieobecnej Milenii Fiedler - Bronka Nowicka, laureatka nagrody Nike 2016, prorektorka do spraw studentów i nauczania Szkoły Filmowej w Łodzi.

A potem rozpoczął się przegląd najlepszych dyplomów polskich uczelni kształcących aktorów. Na pierwszy ogień poszli studenci warszawskiej AT. Wystąpili w scenicznej adaptacji powieści Olgi Tokarczuk "Prawiek i inne czasy" w reż. Anny Sroki-Hryń.

14 przedstawień konkursowych ocenią aktorzy Marek Fiedor i Wawrzyniec Kostrzewski, dyrektorzy Jacek Głomb (legnicki Teatr im. Modrzejewskiej) i Dorota Ignatjew (łódzki Teatr Nowy im. Dejmka) i Mariola Wiśniewska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To ministerstwo funduje nagrodę główną, ale wybrani zostaną - tradycyjnie - również Najbardziej Elektryzująca Aktorka i Najbardziej Elektryzujący Aktor.

Pełen program festiwalu dostępny - https://festiwalszkolteatralnych.pl/program/

(Izabella Adamczewska, „Wrócili do gry. W Łodzi rozpoczął się Festiwal Szkół Teatralnych”, https://lodz.wyborcza.pl/, 19.10.2021)