18 października w Łodzi rozpocznie się 39. Festiwal Szkół Teatralnych. Spektakle oraz aktorów m.in. z uczelni w Warszawie, Krakowie, Łodzi czy Wrocławiu oceniać będzie jury z dyrektorem Modrzejewskiej Jackiem Głombem w składzie. Wrocławska filia krakowskiej AST zaprezentuje trzy spektakle, w tym „Gdy przyjdzie sen. Tragedia miłosna” według tekstu i w reżyserii Katarzyny Dworak i Pawła Wolaka. Zapowiedź Dariusza Pawłowskiego.


39. Festiwal Szkół Teatralnych potrwa do 24 października. Zaprezentowanych zostanie czternaście spektakli konkursowych z Akademii Teatralnej w Warszawie i jej filii w Białymstoku, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie i jej filii we Wrocławiu i Bytomiu oraz wydziału aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Festiwalowe przedstawienia będzie można zobaczyć w Teatrze Nowym, Teatrze Studyjnym, Teatrze Lalek Arlekin, Teatrze Pinokio oraz Szkole Filmowej, ale spektakle będą także dostępne bezpłatnie na stronie festiwalszkolteatralnych.pl.

- Po raz pierwszy nasze wydarzenie odbywa się w formule hybrydowej - podkreśla dr Piotr Seweryński, dziekan wydziału aktorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej. - Zależy nam, żeby dostępność festiwalowych propozycji była jak największa.

Konkursowe spektakle oceni jury w składzie: Marek Fiedor (reżyser, wykładowca, dyrektor naczelny i artystyczny Wrocławskiego Teatru Współczesnego), Jacek Głomb (reżyser, dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy), Dorota Ignatjew (aktorka, reżyserka, dyrektor naczelna Teatru Nowego w Łodzi), Wawrzyniec Kostrzewski (reżyser, scenarzysta) i Mariola Wiśniewska (departament szkolnictwa artystycznego i edukacji kulturalnej Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu). Podczas festiwalu odbędą się też warsztaty, spotkania z aktorkami i aktorami: Jackiem Braciakiem, Karoliną Bruchnicką, Magdaleną Koleśnik i Piotrem Trojanem oraz cykl zamkniętych spotkań z reżyserkami castingu.

Łódzką uczelnię reprezentować będą trzy przedstawienia: „Historia podwodna”, złożona z piosenek Lecha Janerki, w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, „Mewa” Antona Czechowa, w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego oraz „To się u nas nie może wydarzyć” do scenariusza i w reżyserii Marcina Wierzchowskiego.

- Nasz spektakl łączy aktorstwo, śpiew i taniec - opowiada Katarzyna Hołyńska występująca w „Historii podwodnej”. - To było wspaniałe doświadczenie, właśnie nagrywamy płytę z piosenkami z tego przedstawienia, z udziałem Lecha Janerki.

Karolina Kostoń o przedstawieniu „Mewa” mówi zaś: - To najbardziej kameralny spektakl z naszych dyplomów. Dla mnie osobiście praca nad nim to była próba pokochania siebie, zaakceptowania swoich wad i przedstawienia ich jako atuty.

Jan Łuć, przedstawiając spektakl „To się u nas nie może wydarzyć”, powiedział: - W tym przedstawieniu jest dużo improwizacji, praca była nietypowa, postacie spektaklu poznawały się w trakcie realizacji.

Akademia Sztuk Teatralnych z Krakowa przedstawi: „Hey U” w reżyserii Agnieszki Glińskiej, „(Nie)pokoje” według dramatów Michała Walczaka w reżyserii Grzegorza Mielczarka oraz „Popatrz na mnie” do scenariusza Patrycji Kowańskiej i w reżyserii Ewy Kaim. Filia krakowskiej AST w Bytomiu zaproponuje „Flying Fish” (choreografia Ferenc Fehér), a filia we Wrocławiu: „Gdy przyjdzie sen. Tragedia miłosna”, tekst i reżyseria Paweł Wolak i Katarzyna Dworak - PiK, „Noc wśród drzew”, tekst Konrad Hetel i Radek Stępień (także reżyser spektaklu) oraz „Wrocław. Escape Room”, tekst Piotr Rowicki, reżyseria Arkadiusz Buszko. Akademia Teatralna w Warszawie pokaże widowiska: „Antygona. Edyp” w adaptacji i reżyserii Adama Nalepy, do tłumaczeń Antoniego Libery, „Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk, reżyseria Anna Sroka-Hryń, „Stramer” Mikołaja Łozińskiego, reżyseria Marcin Hycnar. A filia AT w Białymstoku pokaże spektakl „Darwin albo dzieci ewolucji”, dramaturgia Łukasz Zaleski, reżyseria Magdalena Miklasz.

(Dariusz Pawłowski, „Czternaście spektakli z młodością i talentem studentów aktorstwa - Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi, https://dzienniklodzki.pl/, 11.10.2021)