8 października na 30. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Bez Granic" w Cieszynie zaprezentowano m.in. „Króla Leara”, legnicko-opolską koprodukcję teatralną z udziałem Mirosława Zbrojewicza. Aktorzy wykorzystali wydarzenie, aby upomnieć się o dzieci uchodźców, po których ślad zaginął, gdy zostały zabrane przez straż graniczną w Michałowie przy polsko-białoruskiej granicy. Pisze Dawid Stefanik.


Opolsko-legnicka grupa aktorek wraz z Mirosławem Zbrojewiczem po spektaklu "Król Lear" wyszła na scenę z kartkami z napisami: "Gdzie są dzieci", "Nikt nie jest nielegalny" i "Bez granic".

- Tak było na XXX Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym (nomen omen) „Bez Granic” w Cieszynie. Ta kilkuminutowa owacja była wyrazem solidarności tych kilkuset osób na scenie i na widowni w najbardziej ludzkim odruchu niezgody na krzywdę niewinnych. Powtórzę: ...Dzieci są tylko Dziećmi. Nie mogą być ofiarami polityki dyktatorów z krajów bezprawia. Morawiecki, natychmiast wyślij pomoc humanitarną chyba, że Twoim celem jest ludobójstwo. Wykorzystam każdą okazję, żeby wykrzyczeć Ci to w twarz. Łamiesz międzynarodowe prawo! Nie możesz zabraniać ludziom pomagać. Nie możesz być aż takim skurwysynem…. - napisała na swoim Facebooku Aleksandra Listwan, aktorka Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Przypomnijmy, że grupa afgańskich uchodźców wraz z małymi dziećmi przebywała przy budynku Straży Granicznej w Michałowie do 27 września, czyli momentu, gdy zostali zabrani i wywiezieni w nieznane opinii publicznej miejsce. Rzecznik prasowa SG oraz rząd Zjednoczonej Prawicy nie chcą udzielić żadnych informacji na temat miejsca wywiezienia, aktualnego pobytu i losu małoletnich migrantów.

Przypomnijmy, że 13 listopada w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy odbędzie się premiera pierwszego na świecie spektaklu dokumentalnego o reżimie Aleksandra Łukaszenki pt. „Głosy nowej Białorusi”.

Fotorelacja z opisywanego wydarzenia dostępna jest TUTAJ!

(Dawid Stefanik, „Antyrządowy happening na festiwalu Bez Granic. Legnickie aktorki walczą o dzieci uchodźców”, https://tulegnica.pl/, 09.10.2021)