Znienawidzony i ścigany przez rządzące Polską elity PiS pisarz i dziennikarz, autor serii książek prześwietlających ciemne kontakty i operacje ludzi władzy, będzie gościem wznowionej po wakacyjnej przerwie Kawiarenki Obywatelskiej. Spotkanie zatytułowane „Komu przeszkadza czwarta władza? Wolne media w Polsce” odbędzie się w czwartek 14 października w Art Cafe Modjeska. Początek o 18.00. Wstęp wolny.

Podczas spotkania poruszony zostanie także wątek fake newsów i ich niszczącej dla mediów, demokracji i zdrowego rozsądku siły. Jak zapewnia pomysłodawczyni Kawiarenki Obywatelskiej i organizatorka czwartkowego spotkania Katarzyna Odrowska z legnickiego teatru podczas spotkania będzie także okazja do kupienia najgłośniejszych książek gościa po obniżonej cenie.

Tomasz Piątek (1974) - pisarz, dziennikarz i copywriter. Ukończył lingwistykę na Uniwersytecie w Mediolanie. W latach 1995–1999 pracował jako dziennikarz w „Polityce”, RMF FM, „La Stampa”, Inforadiu, Radiostacji, oraz jako ekspert-psycholingwista. Publikował felietony w miesięczniku „Film” i w dzienniku „Życie Warszawy”, od lutego 2009 do września 2013 pisał do „Krytyki Politycznej”. Został stałym felietonistą dziennika „Gazeta Wyborcza”. Pracował również w reklamie. Od stycznia 2021 prowadzi program "Dochodzenie do prawdy" na kanale Reset Obywatelski w serwisie YouTube.

Debiutem książkowym Tomasza Piątka była powieść "Heroina", oparta częściowo na własnych doświadczeniach. Powieść nagrodzona została honorową nagrodą „Książka Lata 2002” przez Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu, zaś jej autor nominowany był do Paszportu „Polityki”. W 2009 za powieść "Pałac Ostrogskich" został nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”. W 2011 otrzymał nominację do Paszportu „Polityki” za powieść "Wąż w kaplicy".


Jego książka "Macierewicz i jego tajemnice", wydana w 2017, w ciągu miesiąca od ukazania się została sprzedana w liczbie 100 tysięcy egzemplarzy. W tym samym roku za jej napisanie autor otrzymał Nagrodę Wolności Prasy, przyznawaną przez międzynarodową organizację "Reporterzy bez Granic" we współpracy z telewizją TV5 Monde. W październiku 2018 otrzymał Nagrodę Wolności i Przyszłości Mediów przyznawaną przez Medienstiftung der Sparkasse Leipzig z siedzibą w Lipsku za odwagę i dociekliwość dziennikarską.

Prześwietlanie tajemnic ludzi rządzących Polską stało się jego specjalnością, co zaowocowało kolejnymi książkami: "Macierewicz. Jak to się stało" (2018), "Morawiecki i jego tajemnice" (2019),   "Duda i jego tajemnice" (współautorstwo z Marcinem Celińskim, 2020), "Rydzyk i przyjaciele. Kręte ścieżki" (2021), "Rydzyk i przyjaciele. Wielkie żniwo" (2021).

Grzegorz Żurawiński