"Apelujemy o dopuszczenie pomocy do ludzi umierających w lasach". W środę 6 października w samo południe blisko 50 instytucji kulturalnych w Polsce wspólnie apelowało o pomoc dla uchodźców na granicy polsko-białoruskiej. Apel odczytano także w legnickim Teatrze Modrzejewskiej, a wśród indywidualnych sygnatariuszy petycji w tej sprawie jest reżyser i szef tej sceny Jacek Głomb.


- Zdecydowanie przeciwstawiamy się dehumanizującym, uwłaczającym godności ludzkiej sposobom przedstawiania osób w sytuacji uchodźczej przez polskie władze i związane z nimi media - oznajmili pracownicy Teatru Powszechnego w Warszawie, w środę w południe odczytując przed kamerą apel polskiego środowiska kulturalnego.

Niektórzy z nich trzymali w dłoniach kartki z napisem "Stop nielegalnym pushbackom" i pytaniem "Gdzie są dzieci z Michałowa?". To kolejny mocny głos w tej sprawie ze strony ludzi kultury po tym, jak swoje burzenie wyrazili w niedzielę uczestnicy gali Nagrody Literackiej Nike.

W środę o godz. 12. protesty zaczęli też pracownicy kilkudziesięciu innych instytucji kulturalnych w Polsce - m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

"Przeciwstawiamy się wywózkom ludzi szukających w Polsce ochrony"

Pracownicy instytucji kultury wspólnie apelują o dołączenie do akcji w sprawie dramatycznej sytuacji na wschodniej granicy. - My, niżej podpisani i podpisane, stanowczo przeciwstawiamy się nielegalnym i niehumanitarnym praktykom wywózek osób szukających w Polsce ochrony międzynarodowej na granicę i wypychaniu ich przez polską Straż Graniczną na stronę białoruską - podkreślają.

- Ludzie w krytycznej sytuacji, uciekający od wojny i przemocy domagają się wsparcia ze strony państwa polskiego, które ma obowiązek go udzielić zgodnie z sygnowanymi przez Polskę międzynarodowymi konwencjami - dodają.

- Apelujemy o natychmiastową pomoc potrzebującym, dopuszczenie do nich służb medycznych oraz wszystkich osób i organizacji, które są w stanie odnaleźć błądzące po lasach osoby i uratować je przed śmiercią. W tym miejscu chcemy zaznaczyć, że w pełni popieramy działania Grupy Granica. Na granicy polsko-białoruskiej mamy do czynienia z kryzysem humanitarnym, który wymaga natychmiastowej interwencji - tłumaczą. - Apelujemy do społeczności międzynarodowej, w szczególności organizacji zajmujących się prawami człowieka, o wsparcie. Domagamy się przestrzegania zapisów konwencji genewskiej, a przede wszystkim: ratowania ludzkiego życia.

Petycję do godz. 14. (w środę 6 października - @KT) podpisało blisko 5 tys. osób.

(Kraj. Teatry i muzea protestują. "Apelujemy o dopuszczenie pomocy do ludzi umierających w lasach", https://e-teatr.pl, 7.10.2021)

@KT: wśród sygnatariuszy petycji są m.in.: Olga Tokarczuk, Agnieszka Holland, Sylwia Chutnik, Mariusz Szczygieł, Maja Ostaszewska, Andrzej Chyra, Marcin Liber, Magdalena Łazarkiewicz, Wiesław Saniewski, Joanna Kos-Krauze, Zbigniew Zamachowski, Janusz Zaorski, Jacek Głomb.