Wielkimi krokami zbliża się XX edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”. Między 16 a 24 października w Zabrzu swoje spektakle zaprezentują zespoły z Krakowa, Wrocławia czy Wałbrzycha. Trzeciego dnia Festiwalu (18 października) widzowie zobaczyć będą mogli legnicką realizację „Rzezi” w reżyserii Jacka Głomba.

„Fabuła "Rzezi" Krzysztofa Kopki jest oparta na autentycznych wypadkach rabacji galicyjskiej, jednak jej inscenizacja daleka jest od historycznej rekonstrukcji. Twórcy postanowili odwołać się do wyobraźni widza, sięgając po teatralną symbolikę i metaforę. A wszystko po to, by w wydarzeniach z XIX wieku dostrzec dzisiejsze bolączki: rozpad społeczeństwa, głęboki konflikt pomiędzy różnymi jego warstwami, przepaść dzielącą Polskę”.

Magda Piekarska, Teatralny.pl: Kiedy myślę o "Rzezi" dzień po premierze, przychodzi mi do głowy przymiotnik „sprawiedliwy”. Bo sprawiedliwość sprawcom i ofiarom próbują tym spektaklem oddać Kopka i Głomb, jakkolwiek karkołomne byłoby to zadanie, w którym nie sposób przecież dobitnie ustalić, gdzie zaczyna się sprawstwo (w gabinecie austriackiego starosty, w czworakach podtarnowskiego dworu czy na jego salonach?), a rola ofiary przechodzi z chłopskich do pańskich rąk, nie omijając tych żydowskich.

Kamil Bujny, Teatr dla Wszystkich: Dla wystawionej w Legnicy „Rzezi” kluczowe wydaje się sterowanie współczuciem widza. Właściwie cały spektakl skonstruowany jest wokół przesuwania poczucia solidarności w stronę różnych postaci, nierzadko wrogo wobec siebie nastawionych. Twórcy, abstrahując od kulturowych czy historycznych przedstawień perspektywy chłopskiej lub szlacheckiej, pragną bowiem nie tyle zaprezentować przebieg rabacji lub sportretować postać Jakuba Szeli, ile pokazać, że właściwie nie wiadomo – jak zauważa Magda Piekarska na portalu Teatralny.pl – „gdzie zaczyna się sprawstwo”.

Zeszłoroczna edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej została odwołana ze względów pandemicznych. W tym roku wydarzenie powraca w wydaniu jubileuszowym. Kryteria doboru repertuaru festiwalowego pozostały jednak bez zmian. Spektakle prezentowane w Zabrzu są inscenizacjami dramatów powstałych po roku 1989 roku oraz, jak podkreślają  organizatorzy, zabierają istotny głos w dialogu z rzeczywistością, rozliczając się z ważnymi z perspektywy współczesnego świata problemami.

Przypomnijmy, że „Rzeź” w reżyserii Jacka Głomba jeszcze w październiku będę mieli okazję zobaczyć widzowie Teatru Modrzejewskiej. Spektakl zostanie zaprezentowany trzykrotnie (od 1 do 3 października o godz. 19.00) na Scenie Gadzickiego w Legnicy. Bilety dostępne są w kasie oraz on-line.

Konrad Pruszyński