13 listopada w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy odbędzie się premiera pierwszego na świecie spektaklu dokumentalnego o reżimie Aleksandra Łukaszenki pt. „Głosy nowej Białorusi”. Scenariusz sztuki został napisany przez dramaturga Andrieja Kuriejczyka na podstawie relacji białoruskich opozycjonistów. Pisze Dawid Stefanik.


Z inicjatywą stworzenia spektaklu o sytuacji politycznej na Białorusi w Teatrze Modrzejewskiej wyszedł białoruski dramaturg Andriej Kuriejczyk. Na odpowiedź nie musiał długo czekać. - Jest to jasna deklaracja i ważny głos naszego teatru w sprawie Białorusi. Będzie to światowa premiera, więc bardzo zobowiązująca – mówi Jacek Głomb, dyrektor legnickiego teatru.

Andriej Kuriejczyk tworząc scenariusz zapoznał się z ponad 700 relacjami osób walczących z reżimem Aleksandra Łukaszenki. W spektaklu poznamy losy 15 wybranych, represjonowanych opozycjonistów.

- Jest to najważniejszy tekst w moim życiu, bo są to głosy tej Białorusi, której wszyscy oczekują. To jest sztuka o ludziach, którzy przeszli już represje i dają nadzieję, że na Białorusi wszystko może się zmienić. To jest najważniejsze co możemy robić, kiedy Łukaszenko chce zatrzeć ślady swojej działalności i wykreować alternatywną rzeczywistość. My jednak o jego reżimowych działaniach przypomnimy i pokażmy je światu. To taki nasz wewnętrzny sąd nad Łukaszenką. Będzie to pierwszy taki głos na świecie, za co serdecznie dziękuję legnickiemu teatrowi – mówi Andriej Kuriejczyk, autor sztuki.

Nie jest jeszcze znana obsada aktorska spektaklu, gdyż reżyser, Łukasz Kłos, dopiero zapoznaje się z sylwetkami bohaterów. - To pierwsza taka dokumentalna sztuka w moim życiu. Nie wiem jeszcze jak to zrobię, ale jestem pewien, że najważniejsi będą bohaterowie. W sztuce skupimy się na tekście, czyli przekazie, od którego nie powinna odciągać nawet najlepsza scenografia – zapowiada Łukasz Kłos.

Premiera spektaklu „Głosy nowej Białorusi” Andrieja Kuriejczyka w reżyserii Łukasza Kłosa zaplanowana jest na 13 listopada w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

(Dawid Stefanik, "Legnicki teatr chce walczyć z reżimem Łukaszenki - powstaje sztuka o sytuacji na Białorusi", https://tulegnica.pl, 27.09.2021)