Podczas dzisiejszej (27.09.) konferencji prasowej dyrektor Teatru im. H. Modrzejewskiej Jacek Głomb poinformował o zbliżającej się premierze spektaklu autorstwa białoruskiego dramaturga Andreia Kureichyka - „Głosy nowej Białorusi”. Pierwszy pokaz przedstawienia zaplanowany jest na 13 listopada 2021 r.

Realizacja wspomnianego tekstu, to nie tylko odpowiedź na wydarzenia dziejące się za granicą naszych sąsiadów. Jest to przede wszystkim część międzynarodowego projektu („Voices of the new Belarus”), którego legnicki Teatr będzie ważną częścią.

- Teatr jest żywą materią. Kiedy parę tygodni temu zaproponowano mi ten tekst, nie zastanawiałem się długo. Zdecydowaliśmy się na dynamiczną pracę nad spektaklem, który będzie ważną deklaracją teatru stojącego po pewnej stronie - mówił dyrektor Modrzejewskiej Jacek Głomb.

„Głosy nowej Białorusi” to sztuka oparta na wywiadach, listach oraz internetowych wypowiedziach osób represjonowanych przez reżim Łukaszenki. „To jest sztuka o ludziach, którzy dają nadzieję, że wszystko w Białorusi się zmieni” - zapowiadał podczas konferencji prasowej autor tekstu. Andrei Kureichyk zaznaczył również, że część historii podejmowanych w spektaklu, to opowieści ludzi zupełnie nie znanych, ale nie mniej przez to istotnych.

- Jest to dla mnie trudny projekt, bo nigdy nie robiłem tak dokumentalnego teatru. Ważniejsi stają się tu bohaterowie sztuki, którzy są realni, których zdjęcia widzę przed sobą - podkreślał reżyser przedstawienia Łukasz Kos.

Choć spektakl jest wciąż we wstępnej fazie przygotowań, twórcy już dziś snują plany, co do charakteru tego przedsięwzięcia. Jacek Głomb zaznaczył, że zależy mu na realizacji tradycyjnej, choć zdaje sobie sprawę z zasięgu, który dałby temu spektaklowi Internet. Poszukiwania złotego środka trwają, ale jak podkreślił Dariusz Jezierski (autor przekładu) „wiedziałem, że to tekst dla Teatru w Legnicy, bo nikt tego lepiej nie zrobi”. Efekty zobaczyć będzie można już 13 listopada w legnickim Teatrze Modrzejewskiej.

Konrad Pruszyński