W czwartek 30 września Lubliniec będzie gościł kilkunastu aktorów Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. A to za sprawą widowiska plenerowego „Skarb wdowy Schadenfreude” Roberta Urbańskiego w reżyserii Lecha Raczaka. Tłem dla sceny spektaklu będzie Urząd Miejski w Lublińcu. Zapowiada Piotr Ciastek.

W ramach programu Teatr Polska, w przestrzeni miejskiej Lublińca 30 września o godzinie 20:00 będziemy mogli zobaczyć spektakl „Skarb wdowy Schadenfreude”, w wykonaniu aktorów Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Sceną dla przedstawienia stanie się tylna elewacja Urzędu Miejskiego w Lublińcu.

„Skarb wdowy Schadenfreude” to ballada łotrzykowska, widowisko z ogniem, dymami, muzyką, śpiewem, odrobiną historii i nostalgii oraz sporą dawką humoru. Ta opowieść mogła się wydarzyć w każdym mieście i na każdym podwórku Dolnego Śląska. Ściągający zewsząd Polacy, próbujący ułożyć sobie życie na nowo, wprowadzają się do kamienicy. Nowi lokatorzy zdają sobie sprawę, że jedno z mieszkań pozostaje wciąż zamknięte. Rezyduje tam niemiecka wdowa, o której krążą sprzeczne informacje. Ciekawość sąsiadów rośnie. Rzecz idzie nie tylko o dach nad głową. Zamknięte lokum kusi tajemnicą. Ale jak się tam dostać? Zwłaszcza gdy ma się obok siebie ostrą konkurencję, a za sobą – niejasną przeszłość?

Bilety na miejsca siedzące w cenie 5 zł w kasie Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu od godziny 15:00. Osoby stojące nie muszą mieć zakupionego biletu.

Dla legnickiego teatru objazd ze „Skarbem wdowy Schadenfreude” będzie dziewiątą artystyczną wędrówką w programie Teatr Polska. Teatr Modrzejewskiej prezentował w ten sposób: „Szawła” (2009), „Otella” (2010), „Zrozumieć H.” (2013), „Ożenek” (2014), „Drogę śliską od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł” (2016), „Zabijanie Gomułki” (2017), „Wyzwolenia” (2019) oraz „Wierną watahę” (sfilmowaną i emitowaną w sieci w pandemicznym roku 2020).

Spektakl odbywa się w naszym mieście dzięki udziałowi Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu, programowi Teatr Polska, który organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, w celu zwiększenia mobilności teatrów i popularyzacji sztuki teatralnej w miejscowościach nieposiadających teatru instytucjonalnego. Program finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

(Piotr Ciastek, „Legnicki „Skarb wdowy Schadenfreude” zostanie wystawiony w Lublińcu!, https://lubliniec.naszemiasto.pl/, 21.09.2021)