Nieczynną kamienicę na rynku w Gostyniu ożywią sceny spektaklu, pod tytułem "Skarb wdowy Schadenfreude". W ramach akcji Teatr Polska do Gostynia przyjadą artyści z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Można spodziewać się imponującego widowiska w plenerze, z wyjątkową obsadą i muzyką na żywo. Zapowiedź Aldony Bryckiej-Jaskierskiej.

Kamienica przy Rynku, która od lat czeka na nabywcę i remont, w najbliższy piątek, 17 września będzie wykorzystana na potrzeby spektaklu "Skarb wdowy Schadenfreude" . To historia w reżyserii Roberta Urbańskiego (reżyserem tekstu Roberta Urbańskiego jest Lech Raczak - @KT), która opowiada o czasach powojennych. Ściągający zewsząd Polacy, próbujący ułożyć sobie życie na nowo i wprowadzają się do kamienicy. Jedno z mieszkań zajmuje tytułowa niemiecka wdowa, pojawiają się też przybysze zza wschodniej granicy.

- Zapowiada się niesamowicie, bo po wieloletnich doświadczeniach z akcją Teatr Polska wiemy, że Teatr im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy zawsze przyjeżdża do nas z perełkami - mówi Tomasz Barton, dyrektor GOK Hutnik. - Wszyscy, którzy brali udział w ich spektaklach wiedzą jaka to jest jakość, ich zachęcać nie muszę, a ci którzy jeszcze nie byli, bardzo serdecznie zapraszam, bo ten teatr to jest zawsze doskonała jakość, świetne rzemiosło teatralne i mrugnięcie do widza - zapowiada dyrektor.

Do tej pory spektakle odbywały się w GOK Hutnik. Tym razem widowisko odbędzie się w centrum miasta, w najbardziej znanej gostyńskiej kamienicy. - Ze względów technicznych widownia zostanie ograniczona do stu miejsc, to będzie sto klimatycznych starych krzeseł - zapowiada Barton. Na pewno można będzie liczyć na imponującą realizację, kilkunastoosobową obsadę oraz muzykę "na żywo".

Dodatkowym „smaczkiem” będzie pojawienie się w obsadzie pochodzącej z Gostynia Ewy Galusińskiej. Wejściówki na spektakl do nabycia w GOK Hutnik i Kinie Pod Kopułą. Początek widowiska o godz. 20.00 na rogu Rynku i ul. 1 Maja.

(Aldona Brycka-Jaskierska, „Wdowa i lokatorzy w kamienicy”, https://elka.pl/, 16.09.2021)