Po wakacyjnej przerwie na Przystanek Piekary wracają warsztaty teatralno-muzyczne prowadzone przez Teatr Modrzejewskiej dla mieszkańców  legnickiego osiedla Piekary. Warsztaty prowadzone są przez aktorki i aktorów teatru oraz stowarzyszenia i grupy współpracujące z teatrem. Przystanek Piekary to również filmowe projekcje i spotkania z artystami i osobami zaangażowanymi w życie miasta.


Betonuta – pokój muzycznych doświadczeń to muzyczne warsztaty wykorzystujące industrialne dźwięki blokowiska. W programie m.in: doskonalenie umiejętności muzycznych, podstawy tworzenia własnych kompozycji, muzyka industrialna, wykorzystanie sprzętu codziennego użytku podczas tworzenia muzyki, podstawy aranżacji, pomoc techniczna w zakresie wyboru i higieny instrumentu, porady lutnicze, drobne naprawy, warsztaty perkusyjne, warsztaty gitarowe, informacje w zakresie pożytecznych dla muzyka multimediów, lokalne akcenty historyczne w muzyce.

Warsztaty prowadzi liderka zespołu HuRaban, Hanna Włodarczyk, gitarzystka w zespołach Nesztojegore, HuRaban oraz Spakuj Kota, absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie gitary klasycznej, instruktorka gitary oraz zespołów kameralnych w ogniskach muzycznych na Dolnym Śląsku i w Lubuskim oraz w szkołach muzycznych YAMAHA. Aktywnie koncertuje z zespołem HuRaban w Niemczech, Hiszpanii, Austrii, Norwegii i we Włoszech.

Międzypokoleniowy Przystanek Improwizacji Teatralnych to warsztaty dedykowane wszystkim grupom wiekowym. Celem ich jest sprzyjanie integracji społecznej, niwelowanie barier przestrzennych, ekonomicznych, kompetencyjnych. Warsztaty mają na celu przeciwdziałanie braku zaangażowania w życie kulturalno-społeczne miasta sprzyjając współpracy międzypokoleniowej. Narzędzia które są wykorzystane w pracy to: drama, Teatr Forum, Teatr Playback, teatr improwizacji.

W ramach cyklu „Zmień miasto! – przegląd sztuki zaangażowanej” w sobotę 25 września o godz. 19.30 na ścianie budynku przy ul. Izerskiej 36 wyświetlony zostanie sfilmowany spektakl „Nowy Dekameron” z 2020 roku, który był pierwszą w Polsce premierą online przygotowaną po ogłoszeniu pandemicznego lockdownu. Realizacja inspirowana nowelami Giovanniego Boccaccia zawartymi w „Dekameronie" jest dziełem zespołowym. Każdy z epizodów został opracowany według autorskiej koncepcji aktora, który ją wybrał, sfilmował i często też montował, wykorzystując rozmaite środki artystyczne. Po projekcji odbędzie się spotkanie z aktorkami, w którym udział wezmą: Aleksandra Listwan, Ewa Galusińska i Małgorzata Urbańska.

Zapisy na warsztaty Betonuta  oraz Międzypokoleniowy Przystanek Improwizacji Teatralnych  prowadzi koordynatorka Przystanku Piekary Katarzyna Odrowska. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu samorządu województwa dolnośląskiego. Partnerem działań jest Spółdzielnia Mieszkaniowa „Piekary”.

*******
 
W 2020 roku Teatr Modrzejewskiej w Legnicy powrócił na największe osiedle mieszkaniowe miasta. Przystanek Piekary nawiązuje do siedmioletniej działalności Sceny na Piekarach, którą rozsławiło nie tylko „Made in Poland”, ale także znakomite „Dziady” Lecha Raczaka, poruszający „Szaweł” Urbańskiego i Głomba, tragikomiczne „Fotografie” Pawła Kamzy, zespołowe i liryczne „Mamatango”, a także wstrząsające „III Furie” Marcina Libera. To artystyczne wizytówki, które zapisała niedługa historia alternatywnej sceny legnickiego teatru położonej w samym sercu największej „sypialni” miasta. Nazwę Scena na Piekarach poznał cały kraj, odmieniając ją przez przypadki w dziesiątkach recenzji i relacji.

Wojcieszek, Kamza, Raczak, Liber - to nazwiska twórców, którzy napisali nową historię tego wyjątkowego miejsca – jedynej na największym legnickim osiedlu mieszkaniowym profesjonalnej placówki kultury, która sztukę połączyła ze społeczną misją oraz szerokim programem edukacji dzieci i młodzieży. Scena na Piekarach stała się tym samym jednym z kluczowych ogniw realizowanego od 20 lat unikatowego w skali kraju artystyczno-społecznego projektu „Teatr, którego sceną jest Miasto”. Pomysł Sceny na Piekarach był eksperymentem obliczonym pierwotnie na zaledwie dwa lata. Tymczasem wraz z początkiem 2011 roku i kolejną zrealizowaną tu premierą sztuki „III Furie” dobiegł siódmego roku nieprzerwanych działań. Do tytułów najgłośniejszych dołączyły tymczasem inne: „Urojenia”, „Gin z Muzą”, „Między Wenus a Ziemią”, „Wlotka.pl”, „Howie i Rookie Lee”. Do tej listy dopisać trzeba też światową prapremierę spektaklu „Requiem: halucynacja” zrealizowaną przez hiszpańskich uczestników 2. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Miasto”.

Wszystko, co powyżej, w latach 2004-2011 złożyło się na blisko 280 przedstawień dla ponad 20 tysięcy widzów. Scena na Piekarach była jednak nie tylko zawodowym teatrem w nietypowej przestrzeni i otoczeniu. Już od 2005 roku stała się także przystanią i miejscem realizacji jednego z największych w Polsce projektów edukacji teatralnej dzieci i młodzieży. Scena zapisała się także w nowej historii Teatru Telewizji, który z tego miejsca przeprowadził - pierwszą po wielu latach przerwy – bezpośrednią transmisję satelitarną z teatralnego spektaklu.

Grzegorz Żurawiński