W niedzielę 15 listopada o godz. 19.00 druga w historii legnickiej sceny premiera online. W przedpremierowej rozmowie na temat kolejnej filmowej realizacji artystów teatru, którą we wtorek 10 listopada poprowadzi na radiowej antenie Grzegorz Chojnowski, uczestniczyć będą: autorka scenariusza i reżyserka Martyna Majewska oraz aktorzy Aleksander Kaleta i Paweł Palcat. Początek audycji o 17.00.

Reżyserka i aktorzy. Przed internetową premierą adresowanego do młodzieży spektaklu "E-migrant", inspirowanego powieścią „E-migranci. Pół roku bez internetu, telefonu i telewizji” ” amerykańsko-australijskiej dziennikarki Susan Maushart, która opisała w niej pół roku ze swojego życia, gdy zatrwożona skalą uzależnienia siebie i swoich dzieci od Internetu i technologicznych gadżetów, postanowiła na kilka miesięcy odłączyć rodzinę od globalnej sieci.

- Bohaterem naszego "E-migranta" jest bardzo młody człowiek (w tej roli gościnnie Aleksander Kaleta), który wpadł w sieć. Dosłownie i w przenośni. Buntuje się i ucieka z sieci i ze świata na położoną na jeziorze wyspę - opisuje punkt wyjścia swojego pomysłu Martyna Majewska. - Poprzez fabularną, stylizowaną na dokument/pamiętnik opowieść będziemy próbowali zbadać mechanizm uzależnienia i funkcjonowania w społeczeństwie człowieka dotkniętego coraz częściej występującą przypadłością, jakim jest uzależnienie od Internetu. Jej natężenie  wzmogło się w ostatnich miesiącach wskutek pandemii i coraz bardziej palące staje się pytanie, czy istnieje alternatywa wobec sieciowego uwikłania i czy możliwe jest w ogóle życie bez Internetu - dodaje.

Interesującą warstwą produkcji będzie jej formalna różnorodność. Twórcy sięgnęli po najrozmaitsze poetyki teatralno-filmowe. Korzystają z możliwości teatru telewizji, dokumentu i mockumentu (fikcja udająca film dokumentalny), pamiętnika internetowego, techniki video-artu oraz materiałów stylizowanych na found footage (amatorskie nagrania wideo). Twórcy wykorzystali także z możliwości, jakie daje kamera podwieszona do drona.

W obsadzie także: Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Bogdan Grzeszczak, Paweł Palcat i  Paweł Wolak.  Producentem jest Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, dla którego będzie to druga (po "Nowym Dekameronie" wg Boccaccia) realizacja filmowa przeznaczona do emisji internetowej. Tydzień później (22 listopada) czeka nas kolejna legnicka premiera online, jaką będzie polsko-ukraiński spektakl/film "Chlebem i solą".

Zarejestrowanej zdalnej (Wrocław - Warszawa - Legnica) radiowej rozmowy, która była możliwa dzięki sieciowym komunikatorom, można posłuchać TUTAJ!

Grzegorz Żurawiński