Wczoraj 4 listopada ogłoszone zostały nowe obostrzenia w związku z koronawirusem. Uderzają one głównie w handel, edukację, hotelarstwo, a także kulturę. Jak z nimi poradzi sobie nasz legnicki teatr? Od soboty 7 listopada zamknięte zostają teatry, kina, muzea, galerie i wszystkie instytucje, które świadczą usługi kulturalne. Pisze Klaudia Korfanty.


Repertuar Teatru Modrzejewskiej publikowaliśmy kilka dni temu. Aktualna sytuacja zaburzyła plany naszego teatru. Pracownicy byli jednak przygotowani na ewentualność zamknięcia teatrów. Dlatego w tym miesiącu odbędą się aż dwie premiery online!

Jacek Głomb komentuje decyzję rządu w sprawie zamknięcia teatrów: "Z przykrością przyjęliśmy informację o kolejnym zawieszeniu działalności scenicznej teatrów. Rozumiemy tę decyzję, najważniejsze jest bezpieczeństwo publiczności i pracowników Teatru".

Widzowie ostatnią okazję w listopadzie na realne spotkanie z teatrem mają w piątek 6 listopada o godz. 19.00 na inauguracji projektu „Modrzejewska szuka komedii” – czytaniu performatywnym „Zemsty” Aleksandra Fredry w reżyserii Aliny Moś-Kerger. Zostały jeszcze ostatnie bilety. "Bądźcie z nami, kochajcie Teatr i nie dajcie się!" - nawołuje dyrektor teatru

Kolejne działania teatru podczas zamknięcia: premiera online – spektakl online dla młodzieży „E-migrant” 15 listopada, premiera online – „Chlebem i solą” – polsko-ukraiński spektakl online (zrealizowany z teatrem w Iwano-Frankiwsku na Ukrainie) – 22 listopada.

Natomiast w ramach projektu „Scena dla Tańca” pokazane zostaną w listopadzie dwa spektakle online: „Ujęc(i)” 21 listopada oraz „Rozgrywka” 29 listopada.

Wszystkie spektakle online o godz. 19.00, dostępne bezpłatnie w porze emisji na kanale Teatru na YouTube i na Facebooku.

(Klaudia Korfanty, "Teatr Modrzejewskiej w Legnicy. Jak poradzi sobie z nowymi obostrzeniami uderzającymi w kulturę?", https://legnica.naszemiasto.pl, 5.11.2020)