Legnicko-opolska realizacja w reżyserii Anny Augustynowicz dołączyła do zmienionego programu głównego nurtu tegorocznego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Dzień po opolskiej premierze spektaklu, czyli 28 listopada o godz.19.00, ze sceny Teatru Kochanowskiego przeprowadzona zostanie transmisja online, którą obejrzeć będzie można m.in. na dużym ekranie w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.


Organizatorzy Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku podjęli decyzję, że doroczne święto teatru i Szekspira – mimo trudnej sytuacji wywołanej pandemią COVID-19 - odbędzie się w dniach 20 – 28 listopada 2020 roku. Wiele się jednak zmieni – w tym roku większość wydarzeń zobaczymy w nowej formule, poprzez streaming na żywo z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz  z rodzimych scen zaproszonych na festiwal teatrów, a także w formie nagrań. Są też zmiany w ogłoszonym wcześniej programie – nie zobaczymy spektakli z Litwy i Japonii, ale pojawią się najnowsze,  premierowe inscenizacje dzieł szekspirowskich  z Polski.

Co ważne, większość spektakli, które znalazły się w programie 24. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, rzeczywiście zostanie zagrana na żywo, w teatrze, specjalnie dla widzów festiwalu. Artyści zagrają na scenie – niezależnie, czy na widownię swojego teatru będą mogli zaprosić 25% widzów, czy zagrać tylko do kamer, dla widzów zgromadzonych przed swoimi telewizorami, laptopami, tabletami, czy nawet smartfonami.

Nowe pozycje w programie to: „Wyspa” z Teatru Pantomimy we Wrocławiu, grany w języku jidysz spektakl Teatru Żydowskiego w Warszawie pt. „Der Szturem. Cwiszyn/ Burza. Pomiędzy”, a także „Burza” z TR Warszawa oraz „Król Lear” – koprodukcja Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy i Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu.

Legnicko-opolski "Król Lear" z udziałem 14 aktorek obu teatrów z Mirosławem Zbrojewiczem w roli tytułowej , który premierę miał 12 września na Scenie Gadzickiego w Legnicy, zaprezentowany zostanie także 24 listopada (godz. 19.00) na Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie.

Grzegorz Żurawiński