Petycja w obronie Teatru Modrzejewskiej z podpisami 3043 osób z Polski i świata została złożona w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Barbara Maciejewska, prezes stowarzyszenia Teatr Niezbędnie Potrzebny, dziękuje wszystkim za zaangażowanie. Ma nadzieję, że władze pozwolą Jackowi Głombowi kontynuować swą pracę w Legnicy. Pisze Piotr Kanikowski.


Petycja powstała jako reakcja na uchwałę zarządu województwa z 27 sierpnia 2020 roku o zamiarze przeprowadzenia konkursu na dyrektora Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Kadencja Jacka Głomba na tym stanowisku kończy się 31 sierpnia 2021 roku. Ryzykując zniszczeniem legnickiej sceny, zarząd województwa nie chce skorzystać z prawnej możliwości przedłużenia Głombowi kadencji bez konkursu, tak jak to robił w poprzednich latach i tak jak postępuje w przypadku innych instytucji (Teatru Polskiego we Wrocławiu, Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze).

Każdy z 3043 podpisów złożonych pod petycją jest jednakowo ważny. Warto jednak dostrzeć, że ramię w ramię ze zwykłymi widzami i gronem legniczan zaniepokojonych o swój teatr stanęło kilkuset ludzi kultury, w tym aktorskie sławy (Krystyna Janda, Artur Barciś, Andrzej Seweryn, Mirosław Baka i in.), wybitni reżyserzy (Anna Augustynowicz, Agnieszka Holland, Magdalena Łazarkiewicz, Joanna Kos-Krauze i in.), znakomici pisarze i dramaturgowie (Gianina Cărbunariu, Lucian Dan Teodorovici, Sylwia Chutnik, Janusz Anderman i in.). Lista podpisów robi wrażenie. “Pragniemy przypomnieć, że Jacek Głomb swoim autorskim sposobem zarządzania stworzył z prowincjonalnego teatru w Legnicy jedną z najbardziej rozpoznawalnych scen w Polsce, mającą wyrazisty charakter i własny, niepowtarzalny styl” – czytamy we wstępie dokumentu.

Wczoraj Barbara Maciejewska zawiozła petycję do Wrocławia. - Doceniam gest dyrektora Ćwiertniewicza, który, choć nie musiał, zaprosił mnie do swojego gabinetu na uważną i długą, godzinną rozmowę. Mogłam się przekonać, że ceni legnicki teatr oraz że interesuje go działalnością naszego stowarzyszenia – mówi Barbara Maciejewska. Bardzo liczy, że po przeczytaniu petycji marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski również zechce się spotkać w tej sprawie. Uważa, że wciąż jest szansa, aby zażegnać konflikt i uniknąć zagrożenia dla bytu Teatru Modrzejewskiej.

(Piotr Kanikowski, "Marszałek dostał petycję 3043 osób w obronie teatru", https://24legnica.pl, 23.10.2020)