Dziewięcioletnia Zuzia z Grotowa, gdzie mieszka legnicka aktorka Joanna Gonschorek, od czterech lat zmaga się z chorobą nowotworową. Potrzebna jest pomoc. Postanowili jej udzielić ludzie legnickiej kultury organizując koncert i licytację książek. Wydarzenie połączone ze zbiórką pieniędzy do puszek zaplanowali na poniedziałek 26 października na teatralnej Scenie Gadzickiego w Legnicy. Początek o 17.30.


Podczas koncertu na legnickiej scenie teatralnej zobaczymy i usłyszymy znanych i lubianych. Wystąpią: Katarzyna Dworak, Ewa Galusińska, Zuza Motorniuk, Małgorzata Pauka, Gabriel Fleszar, Andrzej Janiga, Mateusz Krzyk oraz zespoły "Spakuj Kota", "Podwójne Dno", a także legnicki chór "Gospel Dream". Całość poprowadzą: Przemysław Corso, który ofiarował na licytację mnóstwo książek (w tym napisane przez siebie), oraz Bartłomiej "Bocian" Juraszek.

- Zuzia ma dziewięć lat i od czterech zmaga się z chorobą nowotworową. Poznałam ją i jej mamę Karolinę półtora roku temu, kiedy wydawało się, że dziewczynka wygrała walkę z chorobą. Właśnie wtedy dołączyła do Grotowskiego Teatru Muzyczno-Dramatycznego, który działa przy stowarzyszeniu Grotowskie Inicjatywy Twórcze w  miejscu, gdzie od kilku lat mieszkam. Zuzia wróciła do szkoły, dzielnie uczestniczyła w próbach, w efekcie z wielką pasją zagrała w malutkim spektaklu "Co jest grane?". Niestety choroba wróciła - opowiada Joanna Gonschorek.

- Karolina, mama Zuzi i sołtyska Grotowa, to najwaleczniejsza babeczka jaką poznałam. Bez marudzenia walczy o nasze sołectwo, nasze drogi i lokalne wydarzenia kulturalne, ale przede wszystkim z wielką determinacją walczy o zdrowie swojej córeczki. Jak ona to łączy?  Nie wiem. Jest dla mnie absolutnym bohaterem. Jednak nawet  tak niezwykli ludzie potrzebują czasem pomocy. Do niedawna Karolina na moje propozycje pomocy odpowiadała - dajemy radę. Aż do teraz, gdy nie jest w stanie zapłacić za nierefundowane leczenie za granicą, dziś jedyną szansę dla Zuzi - dodaje legnicka aktorka.

Tytuł teatralnego koncertu i towarzyszących mu zdarzeń "Reszta świata dla Zuzi Tyranowicz" to - jak objaśnia Joanna Gonschorek - odniesienie do pojedynków w siatkówce, które od czterech lat odbywają się w Grotowie, czyli meczów "Grotów kontra reszta świata". Ta reszta świata to wakacyjni goście położonego wśród lubuskich lasów i jezior domu aktorki, w większości mieszkańcy Legnicy, którzy pod siatką "zawsze dostają od grotowian totalne bęcki".

Zebrane podczas koncertu pieniądze przekazane zostaną na leczenie Zuzi, podopiecznej Fundacji Cancer Fighters. Można także pomóc bezpośrednio poprzez wpłatę na konto Fundacji Cancer Fighters: 22 1240 6494 1111 0010 9639 8079 Zuzanna Tyranowicz.

Grzegorz Żurawiński