7 października minęło dokładnie 20 lat od premiery słynnego spektaklu Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy pt. "Ballada o Zakaczawiu". Z tej okazji teatr zorganizował "Dwudziestkę", czyli pełną wspomnień imprezę jubileuszową. Pisze Dawid Stefanik.


Wydarzenie rozpoczęło się w miejscu, gdzie powstawała "Ballada o Zakaczawiu", czyli na pustym placu po nieistniejącym już dziś kinie "Kolejarz". To właśnie tam wykonana została sentymentalna fotografia na której znaleźli się twórcy legendarnego spektaklu oraz wierni widzowie legnickiego teatru.

Dalej impreza przeniosła się na Scenę Gadzickiego do gmachu głównego Teatru Modrzejewskiej, gdzie na gości czekała okolicznościowa wystawa stworzona z rekwizytów i elementów scenografii z "Ballady o Zakaczawiu". W tym nastrojowym klimacie zostały przypomniane archiwalne materiały związane z sztuką jak np. zdjęcia, wycinki z gazet czy filmy dokumentalne.

Co ciekawe, część z nich pochodzi ze zbiorów własnych teatru, ale niektóre zostały użyczone na potrzeby jubileuszu przez widzów. Była też okazja do wspomnień, którymi dzielili się m.in. Przemysław Bluszcz (odtwórca głównej roli Benka Cygana), Bartosz Straburzyński (autor muzyki) czy twórcy scenariusza: Maciej Kowalewski (nie uczestniczył w wydarzeniu - @KT), Krzysztof Kopka i Jacek Głomb.

(Dawid Stefanik, "Słynna "Ballada o Zakaczawiu" ma 20 lat! Bluszcz gościem jubileuszu", https://tulegnica.pl, 8.10.2020)