Po 20 latach na Zakaczawiu, w miejscu gdzie jeszcze sześć lat temu stał budynek kina „Kolejarz”, spotkała się dziś spora grupa ludzi. Miejsce spotkania nie było przypadkowe – tu właśnie, w autentycznej scenerii lewobrzeżnej części Legnicy, określanej jako „dzielnicę cudów”, w październiku 2000 roku odbyła się premiera sztuki opowiadającej historię szefa szajki Benka Cygana „ Ballada o Zakaczawiu”. Pisze Ewa Jakubowska.

Sztuka grana przez Teatr Modrzejewskiej przyniosła spory sukces legnickiej scenie, a także grającym w niej aktorom. W postać herszta bandy złodziejaszków, który rządził swoją dzielnicą i był postrachem miasta wcielił się Przemysław Bluszcz. I to on wzbudzał dziś największe poruszenie, kiedy pojawił się na placu przy ul .Łąkowej 2.

Niejednokrotnie legnicki teatr pokazał, że potrafi przypomnieć legniczanom o swoim dorobku i istnieniu, znakomicie wykorzystując każde znacząca dla niego wydarzenie. I robi to, jak na znakomitych artystów przystało, z rozmachem i nietuzinkowo.

Dziś pretekstem do świętowania z mieszkańcami był 20. jubileusz premiery flagowego spektaklu Teatru Modrzejewskiej, opowiadającego losy autentycznej barwnej postaci, mieszkańca Zakaczawia- Benka Cygana. Przedstawienie „Ballady o Zakaczawiu” rok później doczekało się telewizyjnej wersji w reżyserii Waldemara Krzystka przy współpracy dyrektora Teatru Modrzejewskiej Jacka Głomba.

W miejscu gdzie, odbywała się akcja spektaklu i gdzie w Kinie Kolejarz grano sztukę, dziś teatr zaprosił do wspólnej pamiątkowej fotografii nie tylko legniczan, ale przede wszystkim aktorów i wszystkich, którzy pracowali przy powstawaniu tego dzieła. Na placu, gdzie kiedyś stało kino spotkali się więc: odtwórca Benka Cygana – Przemysław Bluszcz, który specjalnie z tej okazji przyjechał z Warszawy, gdzie obecnie mieszka i pracuje, Paweł Wolak czyli Misiu Migacz, w towarzystwie Katarzyny Wolak w sztuce Janina Dębówna. Przybyła też bufetowa Ala Pelak grana przez Anitę Podębniak i Ola Maj - spektaklowa Alojza Banachowa. W rezultacie ponad stuosobowa grupa miłośników sztuki, pracowników teatru, twórców i odtwórców „ Ballady o Zakaczawiu” ustawiła się wspólnego pamiątkowego zdjęcia, pod wielkim sztandarem z tytułem sztuki.

Dalsza część jubileuszowej imprezy obyła się już wieczorem na widowni teatru, gdzie twórcy i aktorzy spektaklu z zaproszonymi gośćmi wspominali realizację Ballady.

(Ewa Jakubowska, "Benek Cygan wrócił na Zakaczawie", https://e-legnickie.pl/, 7.10.2020)