Spektakl Teatru Polskiego w Bydgoszczy w reżyserii legnickiej aktorki i dramatopisarki Magdy Drab jesienią zagości w kilku ośrodkach kultury w regionie. Widzowie obejrzą przedstawienie m.in. w Mogilnie, Nakle nad Notecią i Chojnicach. Objazd po Polsce bydgoskiego spektaklu odbędzie się w ramach ministerialnego programu Teatr Polska, którego celem jest promowanie sztuki i prezentowanie najbardziej wartościowych inscenizacji w niewielkich miejscowościach, gdzie nie działa żaden teatr instytucjonalny. W Gazecie Wyborczej Bydgoszcz pisze sza.


Spośród 115 zgłoszeń komisja wybrała 18 przedstawień. Wśród nich znalazł się spektakl "Ptak" w reżyserii Magdaleny Drab, który swoją premierę miał 1 grudnia 2019 roku. To opowieść o tym, jak w gnuśnym, zasiedziałym mieście pewien student wypuszcza w niebo złocistego ptaka i wszyscy obawiają się nadchodzącej rewolucji.

Komediowa propozycja Teatru Polskiego w Bydgoszczy oparta na niemal stuletnim tekście Jerzego Szaniawskiego serię spektakli wyjazdowych rozpocznie od pokazu w Mogileńskim Domu Kultury, który odbędzie się 19 października. Pięć dni później, 24 października inscenizację obejrzą mieszkańcy Nakła nad Notecią. „Ptak” zostanie wystawiony w Nakielskim Ośrodku Kultury im. Z. Konarzewskiego. Kolejne trzy miejscowości bydgoski teatr odwiedzi w listopadzie. 12 listopada „Ptak”  zostanie zaprezentowany w Chojnickim Centrum Kultury. Tydzień później – 19 listopada w Wejherowskim Centrum Kultury.

Podróż w ramach tegorocznej edycji programu Teatr Polska bydgoski teatr zakończy 22 listopada w tczewskim Centrum Kultury i Sztuki. Pokazom towarzyszyć będą prelekcje oraz spotkania z twórcami.

(sza, ""Ptak" Teatru Polskiego w Bydgoszczy rusza w trasę po Polsce", https://bydgoszcz.wyborcza.pl, 5.10.2020)