W środę 7 października minie dokładnie 20 lat od premiery legnickiej "Ballady o Zakaczawiu" sztuki, która była jak rozbłysk supernowej na polskiej scenie teatralnej. Emblematyczny spektakl Teatru Modrzejewskiej i związane z nim historie będą w przeddzień rocznicy, we wtorek 6 października, tematem późnowieczornej rozmowy Grzegorza Chojnowskiego z pomysłodawcą i reżyserem sztuki Jackiem Głombem w Radiu Wrocław Kultura.


Wieczór z Kulturą rozpoczyna się o 21.05.  Jak zapowiada autor i prowadzący ten program: "w drugiej części audycji Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, o dwudziestoleciu (tak,tak) BALLADY O ZAKACZAWIU, kultowej (nie wahamy się użyć tego przymiotnika) pozycji w dziejach tego pięknego teatru i miasta".

Powodem radiowej rozmowy będzie "Dwudziestka", czyli zaplanowany na środę 7 października jubileuszowy wieczór wspomnień w 20. rocznicę premiery "Ballady o Zakaczawiu". Środowe spotkanie w Legnicy rozpocznie się (o 17.15) od pamiątkowej megafotografii w miejscu, w którym do 2014 stało zakaczawskie kino "Kolejarz", miejsce akcji spektaklu i scena, na której był grany. Reszta wieczoru (od 18.00) będzie spotkaniem w gronie twórców i aktorów przedstawienia na widowni legnickiego teatru. W programie tego wydarzenia zaplanowano trzy reportaże telewizyjne przypominające okoliczności powstania spektaklu oraz wspomnienia, którymi dzielić się będą m.in.: autorzy "Ballady..." Maciej Kowalewski, Krzysztof Kopka i Jacek Głomb, kompozytor muzyki Bartosz Straburzyński, odtwórca kluczowej roli Benka Cygana Przemysław Bluszcz, a także inni aktorzy uczestniczący w tej realizacji. Spotkanie poprowadzi red. Wojciech Majcherek, były dziennikarz "Teatru"  i TVP Kultura, obecnie kierownik literacki Teatru Dramatycznego w Warszawie.

"Ballada o Zakaczawiu" przyniosła legnickiemu teatrowi i twórcom spektaklu lawinę nagród. Wśród nich były m.in.: nagroda główna VII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, nagroda dla Jacka Głomba za reżyserię spektaklu oraz za próbę stworzenia „teatru miejsca” i animację pracy zbiorowej na I Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu, „Brylant 2000 roku” w plebiscycie widzów, czytelników i słuchaczy dolnośląskich mediów w kategorii „Wydarzenie Kulturalne Roku”, nagroda im. Konrada Swinarskiego dla Jacka Głomba za reżyserię spektaklu, przyznawana przez miesięcznik „Teatr”, nominacja reżysera do Paszportu „Polityki”. Nagradzano także innych twórców przedstawienia. W rozstrzygniętym wiosną 2008 roku plebiscycie widzów "Balladę..." wybrano spektaklem 30.lecia legnickiej sceny dramatycznej. Rok po teatralnej premierze skróconą o połowę filmową wersję spektaklu wyreżyserował dla Teatru Telewizji Waldemar Krzystek. Od tej chwili "Balladę...", ale też legnicki teatr, poznała cała Polska.

Po latach Jacek Głomb wspominał to wydarzenie jako swoiste przekleństwo dla młodego twórcy, który do końca kariery będzie swoiście napiętnowany jednym spektaklem. "Zawsze się wkurzam, jak muszę to tłumaczyć. To na przykład, że "Ballada o Zakaczawiu" nie jest najlepszym spektaklem w Legnicy, a już moim na pewno. Jest legendarnym spektaklem, ale na pewno nie najlepszym artystycznie" - mówił w rozmowie z Katarzyną Knychalską dla kwartalnika Nietak!T w 2014 roku, w dwudziestą rocznicę objęcia dyrekcji legnickiej sceny.

Co powie podczas wtorkowej rozmowy z Grzegorzem Chojnowskim w przeddzień "Dzwudziestki"? Posłuchajcie na https://www.radiowroclawkultura.pl/

Grzegorz Żurawiński