Legnicki teatr zaprasza 7 października na imprezę poświęconą 20-leciu powstania "Ballady o Zakaczawiu". Wydarzenie będzie okazją do zaprezentowania archiwalnych materiałów poświęconych sztuce oraz spotkania z jej twórcami m.in. z głównym bohaterem Przemysławem Bluszczem. Pisze Dawid Stefanik.


Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.15 od wspólnego zdjęcia na placu, który pozostał po kinie Kolejarz, czyli miejscu gdzie była grana "Ballada o Zakaczawiu". Na plac można dojechać we własnym zakresie lub skorzystać z transportu teatru.  O godz. 17.00 ze stacji paliw CircleK (ul. Gwarna/Muzealna) do miejsca po Kolejarzu zawiezie teatralnych gości specjalny autokar.

O godz.18.00 impreza przeniesie się Scenę Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej, gdzie zostaną wyemitowane archiwalne reportaże oraz zaprezentowane różne materiały związane ze spektaklem.

- "Ballada o Zakaczawiu" przyniosła Legnicy nie tylko ogólnopolską sławę i rozpoznawalność, deszcz nagród i telewizyjną realizację Waldemara Krzystka. Jednak przede wszystkim ten spektakl, jak żadne inne przedstawienie, połączyło teatr z miastem. Stąd też apel do legniczan. Z pewnością macie w swoich zbiorach pamiątki, materiały, zdjęcia, wycinki prasowe premiery sprzed dwóch dekad. Podzielcie się tym, co macie w swoich szufladach, przynieście je do siedziby teatru. Jeśli są dla Was cenne, udostępnijcie je nam do zeskanowania - mówi Mariola Hotiuk z działu promocji legnickiego teatru.

Będzie to także wieczór pełen wspomnień z m.in. autorami sztuki Maciejem Kowalewskim, Krzysztofem Kopka i Jackiem Głombem, kompozytorem Bartoszem Straburzyńskim, odtwórcą roli Benka Cygana Przemysławem Bluszczem i innymi aktorami spektaklu. Spotkanie poprowadzi Wojciech Majcherek, były dziennikarz „Teatru” i TVP Kultura, obecnie kierownik literacki Teatru Dramatycznego w Warszawie. - Zapraszamy wszystkich, którzy pamiętają premierę sprzed dwóch dekad, ale także tych, którzy nie mieli szansy, by zobaczyć balladę na żywo - zachęca Mariola Hotiuk.

Darmowe wejściówki na wydarzenie można zarezerwować w kasie teatru pod nr tel. 76 7233505.

(Dawid Stefanik, "Pełne wspomnień 20-lecie "Ballady o Zakaczawiu" w Teatrze Modrzejewskiej", https://tulegnica.pl, 2.10.2020)