W czwartek 1 października rozpoczął się we Wrocławiu 16. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania. Tegoroczna edycja, która została częściowo przeniesiona do Internetu, potrwa do 10 października. W niedzielę 4 października o godz. 20.00 w sali Teatru Laboratorium rozmowę z Jackiem Głombem, której nadano tytuł „Maski, gesty”, poprowadzi Marcin Hamkało. Będzie ją można oglądać także online: https://www.facebook.com/opowiadanie/live

Jak podkreślają organizatorzy, festiwal to wielowymiarowe święto krótkiej prozy. Koncentruje się na badaniu oddziaływania literatury na inne dziedziny sztuki, prowokuje do interakcji pomiędzy autorami a publicznością oraz pozwala na wymianę doświadczeń pomiędzy polskimi i zagranicznymi autorami.

Zdaniem kuratorki literackiej Agnieszki Wolny-Hamkało 16. festiwal będzie "szalenie teatralny". - Badamy działanie tekstu w innych kontekstach, przestrzeniach, mediach. W jaki sposób odbieramy tekst zapośredniczony przez medium chłodne, czyli wideo, a w jaki przez medium wilgotne, czyli czytania performatywne, teatr? Co tracimy, a co zyskujemy, wychodząc poza intymność kartki, włączając w lekturę osoby drugie, trzecie? - wyjaśniła.

"Te i pozostałe wydarzenia festiwalowe poświęcone są badaniu oddziaływania literatury na inne dziedziny sztuki, a także wymianie doświadczeń artystów różnych specjalności” - piszą organizatorzy. Podczas festiwalu organizowane są spotkania autorskie, warsztaty twórcze, dyskusje, wystawy, koncerty, pokazy filmowe, konkurs na opowiadanie i tłumaczenie literackie. „Najbardziej spektakularną częścią festiwalu są czytane inscenizacje, rodzaj performatywnego eksperymentu na pograniczu teatru, literatury i autorskiego happeningu, podczas którego testowany jest potencjał unikalnego spotkania z żywą opowieścią" - tłumaczą.

W tegorocznej edycji organizatorzy zaprosili do współpracy Teatr Polski w Podziemiu, Teatr na Faktach, Instytut Grotowskiego oraz reżyserki i reżyserów, aktorki, aktorów, muzyków, graficzki, tłumaczki i  gości, którymi będą w tym roku autorzy z Polski: Janusz Rudnicki, Jakub Żulczyk, Zyta Rudzka i Łukasz Drobnik, ale też z zagranicy: Ayfer Tunç z Turcji, Daniel Majling ze Słowacji, Marie Aubert z Norwegii, Petr Borkovec z Czech czy Zsófia Bán z Brazylii.

W trakcie imprezy odbędą się również spotkania z reżyserami teatralnymi – Jackiem Głombem i Krystianem Lupą.

Grzegorz Żurawiński