W niedzielę 4 października legnicka Scena Gadzickiego stanie ponownie miejscem prezentacji spektakli teatru tańca. Publiczności zostaną zedemonstrowane dwa spektakle: „Przy Przy hedonistyczna uprzykrzona historia przyjemności” w choreografii Anny Piotrowskiej oraz „Czy filozof może mówić o tańcu” w wykonaniu Witolda Jurewicza i Juliusza Grzybowskiego. Początek o godz. 19.00. Bilet 35 zł (ulgowy 30 zł).


WCZORAJSZE JUTRA - PROGRAM SPEKTAKLI TAŃCA - KONTYNUACJA to projekt realizowany w ramach programu Scena dla tańca 2020. Przedstawiane w nim spektakle współorganizowane są przez Instytut Muzyki i Tańca.

W ramach projektu jak do tej pory został zrealizowany jeden z planowanych spektakli jako premiera online. Był to spektakl "Krystyna in flamenco mood" w choreografii Katarzyny Myrdy. Kolejne planowane wydarzenia to trzy wieczory na legnickiej Scenie Gadzickiego, podczas których prezentowanych będzie pięć spektakli tańca oraz jeden wieczór tańca z dwoma spektaklami w Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark w Bytomiu.

Główną ideą projektu jest ponowne spotkanie tańca z publicznością na scenie teatru.  Spotkanie teatru i tańca, zdarzeń, myśli, kreacji przeplatających się  z przeszłością i  dniem dzisiejszym. Ponowne spotkanie, które jest kolejnym zaproszeniem do jutra. Głównym tematem programu jest relacja. Wszystkie spektakle prezentowane w projekcie zgłębiają i ukazują wielowymiarowość relacji, różne jej aspekty związane z bliskością i oddaleniem, tożsamością człowieka w kontekście upływającego czasu i relacji. Spektakle podróżujące  po wymiarach kobiecości, niekiedy spoglądające na świat z przymrużeniem oka, czy też filozoficzne i z dystansem rozważania o tańcu.  

Myślą przewodnią projektu jest spotkanie twórców i wykonawców spektakli tanecznych na scenach teatrów dramatycznych. Spotkanie dwóch dziedzin sztuki: teatru i tańca. Projekt zakłada wspieranie polskich choreografów i tancerzy poprzez prezentacje spektakli tanecznych w instytucjach kultury i na scenach teatralnych, tworzenie nowych miejsc dla tańca oraz szerzenie tańca współczesnego i pokrewnych form tańca i sztuki. Celem organizatorów i partnerów jest również łączenie różnych dziedzin sztuki a w szczególności aktorstwa, reżyserii, scenografii i choreografii w jednym miejscu.

Poprzednia prezentacja teatru tańca na legnickiej scenie miała miejsce we wrześniu ub. roku.

Grzegorz Żurawiński