7 października odbędzie się wieczór wspomnień poświęcony 20. rocznicy teatralnej premiery „Ballady o Zakaczawiu”, która przyniosła legnickiemu teatrowi ogólnopolski rozgłos. Teatr poszukuje pamiątek, materiałów, zdjęć, wycinków prasowych dotyczących premiery sprzed dwóch dekad i apeluje do legniczan o pomoc. Pisze Klaudia Korfanty.


Zbliżamy się do „Dwudziestki” – 20. rocznicy teatralnej premiery „Ballady o Zakaczawiu”, flagowego spektaklu Teatru Modrzejewskiej, które przyniosło Legnicy ogólnopolską sławę i rozpoznawalność, deszcz nagród i telewizyjną realizację Waldemara Krzystka, ale przede wszystkim jak żadne inne połączyło teatr z miastem.

Stąd też apel do legniczan. Z pewnością macie w swoich zbiorach pamiątki, materiały, zdjęcia, wycinki prasowe premiery sprzed dwóch dekad. Podzielcie się z Teatrem tym, co macie w swoich szufladach, przynieście je do siedziby Teatru.

- Stworzymy z nich prezentację/dokument, który wspólnie będziemy mogli obejrzeć już 7 października podczas 20. rocznicy teatralnej premiery „Ballady o Zakaczawiu”. Bądźcie razem z nami częścią tej niezwykłej historii! - zapowiada Teatr.

Materiały można dostarczyć do sekretariatu Teatru Modrzejewskiej codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 16:00. Możecie je też przesyłać skanem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

20. rocznica premiery "Ballady o Zakaczawiu". Wieczór wspomnień

Wieczór wspomnień z okazji tego pięknego jubileuszu odbędzie się 7 października. Rozpoczniemy wspólną fotografią – wynajęty autobus zawiezie nas na plac, na którym do 2014 roku stało kino „Kolejarz”, miejsce akcji spektaklu i siedziba sceny, na której był grany. Resztę wieczoru spędzimy na widowni teatru, gdzie w gronie twórców i aktorów spektaklu będziemy wspominać realizację Ballady.

Pamięć ożywią trzy reportaże telewizyjne, opowiadające o kulisach powstania tego flagowego przedstawienia Teatru Modrzejewskiej. - Zapraszamy wszystkich, którzy pamiętają premierę sprzed dwóch dekad, ale także tych, którzy nie mieli szansy, by zobaczyć "Balladę" na żywo.

Wieczór wspomnień z autorami Ballady: Maciejem Kowalewskim, Krzysztofem Kopka i Jackiem Głombem, kompozytorem Bartoszem Straburzyńskim, odtwórcą roli Benka Cygana i innymi aktorami spektaklu poprowadzi red. Wojciech Majcherek, były dziennikarz „Teatru” i TVP Kultura, obecnie kierownik literacki Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Program „Dwudziestki” – w 20. rocznicę teatralnej premiery "Ballady o Zakaczawiu":

17.00 – odjazd autobusu ze stacji paliw CircleK (ul. Gwarna/Muzealna) – chętni proszeni są o zgłaszanie się do kasy teatru 76 72 33 505. Pamiątkowa megafotografia w miejscu, w którym do 2014 stało zakaczawskie kino "Kolejarz", miejsce akcji spektaklu i scena, na której był grany.
18.00 – wieczór wspomnień – bezpłatne wejściówki (do odbioru w kasie teatru od 30 września)

(Klaudia Korfanty, "20. rocznica teatralnej premiery „Ballady o Zakaczawiu”. Teatr poszukuje zdjęć i materiałów sprzed 20 lat", https://legnica.naszemiasto.pl, 29.09.2020)