Powojenna historia legnickiego Zakaczawia, „dzielnicy cudów” jak do dziś bywa nazywana, opowiedziana poprzez losy złodziejaszki Benka Cygana i jego szajki. To już prawie 20 lat od teatralnej premiery „Ballady o Zakaczawiu”, flagowego spektaklu Teatru Modrzejewskiej, które przyniosło Legnicy ogólnopolską sławę i rozpoznawalność, deszcz nagród i telewizyjną realizację Waldemara Krzystka, ale przede wszystkim połączyło teatr z miastem. Pisze Anna Gwóźdź.


Chyba nie ma w Legnicy osoby, która nie znałaby historii Benka Cygana, dzięki „Balladzie o Zakaczawiu w reż. Jacka Głomba usłyszała ją cała Polska. W październiku minie dokładnie 20 lat od premiery tego spektaklu. Z tej okazji teatr zwraca się z apelem do legniczan.

- Z pewnością macie w swoich zbiorach pamiątki, materiały, zdjęcia, wycinki prasowe premiery sprzed dwóch dekad. Podzielcie się tym, co macie w swoich szufladach, przynieście je do siedziby teatru. Jeśli są dla was cenne, udostępnijcie je nam do zeskanowania – apeluje Mariola Hotiuk, rzeczniczka legnickiego teatru.

- Zamierzamy stworzyć z nich prezentację-dokument, który wspólnie będziemy mogli obejrzeć już 7 października podczas 20. rocznicy teatralnej premiery „Ballady o Zakaczawiu” - dodaje Mariola Hotiuk.

Materiały można przynosić od poniedziałku do piątku do sekretariatu Teatru Modrzejewskiej,cw godzinach od 9:00 do 16:00. Można też je przesłać zeskanowane na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wieczór wspomnień z okazji jubileuszu zaplanowano na środę 7 października. Świętowanie rozpocznie się od wspólnej fotografii, potem wynajęty autobus zawiezie gości na plac, na którym do 2014 roku stało kino „Kolejarz”, miejsce akcji spektaklu i siedziba sceny, na której był grany.

- Resztę wieczoru spędzimy na widowni teatru, gdzie w gronie twórców i aktorów spektaklu będziemy wspominać realizację spektaklu. Pamięć ożywią trzy reportaże telewizyjne, opowiadające o kulisach powstania tego flagowego przedstawienia Teatru Modrzejewskiej. Zapraszamy wszystkich, którzy pamiętają premierę sprzed dwóch dekad, ale także tych, którzy nie mieli szansy, by zobaczyć spektakl na żywo – podsumowuje rzeczniczka teatru.

Wieczór wspomnień z autorami „Ballady o Zakaczawiu”: Maciejem Kowalewskim, Krzysztofem Kopką i Jackiem Głombem, kompozytorem Bartoszem Straburzyńskim, odtwórcą roli Benka Cygana i innymi aktorami spektaklu poprowadzi Wojciech Majcherek, były dziennikarz „Teatru” i TVP Kultura, obecnie kierownik literacki Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Program „Dwudziestki” – w 20. rocznicę teatralnej premiery "Ballady o Zakaczawiu":

17.00 – odjazd autobusu ze stacji paliw CircleK (ul. Gwarna/Muzealna) – chętni proszeni są o zgłaszanie się do kasy teatru, tel. 76/72 33 505
18.00 – wieczór wspomnień – bezpłatne wejściówki (do odbioru w kasie teatru od 30 września)

(Anna Gwóźdź, "Rocznica premiery „Ballady o Zakaczawiu”. Teatr apeluje o pamiątki", https://kulturalia.lca.pl, 29.09.2020)