Jurorzy 60. Kaliskich Spotkań Teatralnych - Festiwalu Sztuki Aktorskiej po obejrzeniu 11 spektakli konkursowych przyznali swoje nagrody. Nagrodę za rolę epizodyczną (2000 zł) otrzymała Anita Poddębniak za rolę Firanki/Maski 11 w legnickim spektaklu Magdy Drab "Wyzwolenia" w reżyserii Piotra Cieplaka. Festiwalowe Grand Prix trafiło do rąk Mirosława Baki oraz Katarzyny Figury.


WERDYKT JURY 60. KALISKICH SPOTKAŃ TEATRALNYCH

Jury w składzie: Małgorzata Bogajewska, Małgorzata Leyko, Sławomira Łozińska, Joanna Ostrowska pragnie wyrazić uznanie i podziękować dyrektorowi Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, panu Bartoszowi Zaczykiewiczowi oraz organizatorom jubileuszowych 60. Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej za to, że dzięki ich pracy i wysiłkowi mogliśmy w tej trudnej sytuacji w święcie teatru. Osobne podziękowania należą się widzom kaliskiego teatru za wierne i odważne towarzyszenie artystom, które daje otuchę w tym niepewnym czasie.

Po obejrzeniu 11 spektakli konkursowych jury postanowiło przyznać:

NAGRODĘ im. IGNACEGO LEWANDOWSKIEGO za rolę epizodyczną w wysokości 2 000 zł otrzymuje Anita Poddębniak za rolę Firanki/Maski 11 w "Wyzwoleniach" w reż. Piotra Cieplaka, w przedstawieniu Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

WYRÓŻNIENIE AKTORSKIE w wysokości 2 000 zł otrzymuje: Małgorzata Kałędkiewicz-Pawłowska za rolę Vivian Bearing w "Dowcipie" w reż. Bożeny Suchockiej, przedstawieniu Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

NAGRODĘ im. JACKA WOSZCZEROWICZA ufundowaną przez ZASP w wysokości 3 000 zł przyznano Irenie Jun za rolę Makryny w "Matce Makrynie" w reż. Ireny Jun, przedstawieniu Teatru Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie.

SPECJALNĄ NAGRODĘ AKTORSKĄ ufundowaną przez właścicieli „Restauracji Pałac Tłokinia” Angelikę i Piotra Mazków, dla młodej aktorki w wysokości 3 000 zł przyznano Monice Janik za rolę Porcji w "Kupcu weneckim" w reż. Szymona Kaczmarka, przedstawieniu Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku.

NAGRODĘ SPECJALNĄ w wysokości 6 000 zł ZA ZBIOROWY PORTRET KOBIECOŚCI dla Natalii Kai Chmielewskiej, Aldony Grochal, Ewy Kaim, Paulina Puślednik, Anny Radwan i Doroty Segdy w przedstawieniu "Panny z Wilka" w reżyserii Agnieszki Glińskiej z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

TRZECIĄ NAGRODĘ AKTORSKĄ w wysokości 3 000 zł ex aequo otrzymują: Łukasz Lewandowski za rolę Stańka w "Proteście" w reż. Aldony Figury, przedstawieniu Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy, Piotr Biedroń za rolę Biffa w "Śmierci komiwojażera" w reż. Radka Stępnia, przedstawieniu Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

DRUGĄ NAGRODĘ AKTORSKĄ w wysokości 4 000 zł ex aequo otrzymują: Anna Kociarz za rolę Lindy w "Śmierci komiwojażera" w reż. Radka Stępnia, przedstawieniu Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Igor Chmielnik za rolę Shylocka w "Kupcu weneckim" w reż. Szymona Kaczmarka, przedstawieniu Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku, Janusz R. Nowicki za rolę Browarnika w "Proteście" w reż. Aldony Figury, przedstawieniu Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy.

PIERWSZĄ NAGRODĘ AKTORSKĄ w wysokości 6 000 złe x aequo otrzymują: Katarzyna Dałek za rolę Arycji w "Fedrze" w reż. Grzegorza Wiśniewskiego, przedstawieniu Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Robert T. Majewski za rolę Ferdynanda Wańka w "Proteście" w reż. Aldony Figury, przedstawieniu Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy.

GRAND PRIX 60. Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej w wysokości 10 000 zł oraz statuetkę Wojciecha za rolę męską otrzymuje Mirosław Baka za rolę Willy’ego w "Śmierci komiwojażera" w reż. Radka Stępnia, w przedstawieniu Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

GRAND PRIX 60. Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej w wysokości 10 000 zł oraz statuetkę Wojciecha za rolę kobiecą otrzymuje Katarzyna Figura za rolę Fedry w "Fedrze" w reż. Grzegorza Wiśniewskiego, w przedstawieniu Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Kalisz, 26 września 2020 r.