Po długiej przerwie 24 września do Art Cafe Modjeska powracają czwartkowe spotkania w teatralnej Kawiarence Obywatelskiej. Słynna sprawa planów wysadzenia zabytkowego mostu w Pilchowicach przywołała – nie po raz pierwszy – temat naszej odpowiedzialności za spuściznę poniemiecką. Czy zabytek na ziemiach odzyskanych jest równie cenny, jak taki sam obiekt w Warszawie czy w Krakowie? Początek rozmowy o 18.00.

"Poniemieckie. Ich, czy już nasze" to hasło wywoławcze planowanej dyskusji. Jak można budować tożsamość polską na ziemiach poniemieckich? Czym jest tożsamość i dziedzictwo Dolnoślązaków i Dolnego Śląska? Czy sprawdzamy się jako gospodarze tych ziem, dbając o to, co zastaliśmy? Gdzie jest granica i co stanowi różnicę, która oddziela jeszcze niemieckie od już polskiego?

W dyskusji udział wezmą Robert Urbański dramatopisarz i tłumacz, kierownik literacki legnickiego teatru oraz Karolina Kuszyk, autorka książki "Poniemieckie" (Wydawnictwo Czarne 2019), urodzona w Legnicy germanistka i polonistka, absolwentka Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych, stypendystka DAAD, tłumaczka literatury niemieckojęzycznej (m.in. Ilse Aichinger i Maxa Frischa) i trenerka kompetencji międzykulturowych.

Za "Poniemieckie" Karolina Kuszyk otrzymała Nagrodę im. Arthura Kronthala (Arthur-Kronthal-Preis 2020); książkę nominowano również do tytułu Legnickiej Książki Roku 2019. Czy zdobędzie i to wyróżnienie? Książka, o której głośno było w całej Polsce i którą czyta się jednym tchem, bezspornie jest jednym z faworytów do tytułu. O tym przekonamy się już w przeddzień spotkania, bowiem - organizowana przez Legnicką Bibliotekę Publiczną i Muzeum Miedzi - uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w środę 23 września wieczorem w legnickiej Akademii Rycerskiej.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie biletowej teatru. Liczba miejsc z powodów bezpieczeństwa jest ograniczona.

Grzegorz Żurawiński