W czwartek 17 września o godz. 19:00 mocnym brzmieniem, który niósł się wśród betonowych bloków na Osiedlu Piekary, sprzed pawilonu przy Izerskiej 36 zainicjowano rozpoczęcie muzycznych warsztatów. To nowy projekt Teatru Modrzejewska skierowany do osób dorosłych, mieszkańców największego legnickiego osiedla, w ramach projektu Przystanek Piekary. Pisze Ewa Jakubowska.


W ramach tych bezpłatnych warsztatów artystycznych pod nazwą „betonuta, pokój muzycznych doświadczeń” już w każdy czwartek od godz.18.00 chętni poznają m.in. podstawy aranżacji, muzykę industrialną czy co z otaczających nas przedmiotów nadaje się do grania.

Przystanek Piekary to artystyczny klub, który uruchomił legnicki Teatr Modrzejewskiej na Osiedlu Piekary, wybierając na lokalizację jeden z opustoszałych pawilonów handlowych przy ul.Izerskiej 36. Tym samym po dziewięciu latach teatr wrócił na osiedle, choć nie w to samo miejsce co poprzednio. Właśnie 6 września br teatr wznowił swój byt w tej dzielnicy miasta, inaugurując Przystanek Piekary plenerowym seansem telewizyjnego zapisu transmisji spektaklu "Made in Poland" Przemysława Wojcieszka (z września 2005 roku).

W ten czwartek natomiast odbyło się i osłonięcie muralu nawiązującego do otaczających klub blokowisk, który wykonali pracownicy Teatru Modrzejewskiej, wg projektu Aleksandry Kondrackiej, i muzyczna reklama warsztatów artystycznych „betonuta, pokój muzycznych doświadczeń”. Na spotkaniu można było posłuchać muzyki, o której także barwnie opowiadały prowadzące warsztaty: Hanna Włodarczyk i Fabiana Raban.

Hanna Włodarczyk to gitarzystka w zespołach Nesztojegore, HuRaban oraz Spakuj Kota. Jest absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie gitary klasycznej. Jako instruktorka gitary oraz zespołów kameralnych prowadziła zajęcia w ogniskach muzycznych na Dolnym Śląsku i w Lubuskim oraz w szkołach muzycznych YAMAHA. Na swoim koncie ma koncerty z zespołem HuRaban w Niemczech, Hiszpanii, Austrii, Norwegii i we Włoszech. Od 2017 roku związana z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy.

Druga prowadząca warsztaty to Fabiana Raban - absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie kontrabasu oraz Szkoły Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze. Gra na kontrabasie, skrzypcach, bębnach obręczowych i kielichowych, darbuce, kamanchy, fletach i wszystkich możliwych perkusjonaliach. Koncertuje aktywnie z zespołem HuRaban.

Obie panie podczas czwartkowego koncertu pokazały swoje muzyczne talenty, co sprawiło, że folkowe dźwięki , w ten pierwszy dzień uruchomienia artystycznego projektu, skusiły słuchaczy do przyjścia pod Przystanek Piekary i wyjścia na balkony mieszkańców okolicznych bloków.

(Ewa Jakubowska,  "Rusza „Betonuta” dla Piekar", https://e-legnickie.pl, 18.09.2020)