Legnicki teatr solidaryzuje się z opozycjonistami białoruskimi. We wtorek 15 września na Scenie Gadzickiego odbyła się pierwsza próba do performatywnego czytania sztuki Andreja Kurejczyka "Niebo". Prezentacja sztuki Białorusina i opozycjonisty wobec reżimowych rządów Łukaszenki odbędzie się w piątek 25 września o godz. 19.00.  Pisze Anna Gwóźdź.

Na widownię ze względu na obostrzenia sanitarne będzie mogło wejść zaledwie 100 osób. Wejściówki są bezpłatne.

- Dramat "Niebo" to historia grupy przyjaciół, młodych mieszkańców Mińska, którzy marząc o wolności i niezależności wpadają na pomysł otwarcia klubu artystycznego. Po wielu perypetiach związanych z przezwyciężaniem biurokratycznych trudności "Niebo" rozpoczyna swoje istnienie. Miejsce staje się ulubionym punktem spotkań i zabawy artystów i młodych mińszczan, swoistym azylem w rzeczywistości zdominowanej przez reżim Łukaszenki. Niestety, owa rzeczywistość coraz silniej daje o sobie znać. Narastają komplikacje, utrudnienia, bezzasadne żądania pieniędzy od grupy przyjaciół - czytamy w Legnickiej Gazecie Teatralnej.

- „Niebo” to tekst sprzed kilkunastu lat, ale bardzo aktualny i bardzo pasujący do rzeczywistości białoruskiej. Andriej Kurejczyk jest dramaturgiem i opozycjonistą, w tej chwili kończy tekst o bieżących wydarzeniach na Białorusi - mówi Jacek Głomb, dyrektor legnickiego teatru.

Do czytania "Nieba" zaproszono legnickich aktorów, Magdę Skibę, Małgorzatę Urbańską, Bogdana Grzeszczaka, Pawła Palcata, Pawła Wolaka oraz gościnnie Macieja Rabskiego i Jerzego Górskiego. Wejściówki można odbierać w kasie biletowej legnickiego teatru.

(Anna Gwóźdź, "W geście solidarności. Prezentacja sztuki „Niebo” na deskach legnickiego teatru", https://kulturalia.lca.pl, 16.09.2020)