Teatr Modrzejewskiej w Legnicy zaprasza na czytanie performatywne sztuki Andreja Kurejczyka "Niebo" w opracowaniu i reżyserii Łukasza Kosa. Prezentacja sztuki rosyjskojęzycznego Białorusina i opozycjonisty wobec rządów Aleksandra Łukaszenki odbędzie się w 25 września. "Niebo" w Legnicy ma być gestem solidarności z protestującą Białorusią. Relacjonuje Gregor Niegowski.

Teatr promuje jednak wydarzenie plakatem w barwach oficjalnej, reżimowej czerwono-zielonej flagi. Symbolem protestów na Białorusi jest historyczna flaga, która jest biało-czerwono-biała. Teatr przeprosił już za swoją pomyłkę, wysłał do naszej redakcji komentarz i nowy plakat.

- Nasza inicjatywa jest otwartym wyrazem poparcia dla białoruskiego społeczeństwa próbującego zrzucić z siebie ciężar dyktatury. Tak w tym wypadku, jak i w trakcie całej naszej działalności zawsze jesteśmy po stronie słabszych, krzywdzonych, poniżanych i wykluczonych. Nie sposób tego zakwestionować i dopatrywać się w tym incydencie czegoś więcej niż zwykła ludzka pomyłka - czytamy w uzasadnieniu.

(Gregor Niegowski, "Legnicki teatr solidarny z Białorusią... a na plakacie reżimowa flaga", https://www.radiowroclaw.pl, 15.09.2020)


@KT: intencje teatru są szlachetne i oczywiste, o czym najlepiej świadczy wybór sztuki Andreja Kurejczyka, który jest jednym z członków opozycyjnej wobec Alaksandra Łukaszenki i prześladowanej przez reżim Rady Koordynacyjnej ds. Przekazania Władzy na Białorusi utworzonej przez kandydatkę na prezydenta Swiatłanę Cichanouską. Plakat i materiały promocyjne zyskały już nowe barwy, choć nadal pamiętać trzeba, że oficjalna flaga państwowa Białorusi, z którą Polska utrzymuje oficjalne stosunki dyplomatyczne, jest inna niż ta, którą noszą demonstranci na ulicach Mińska i innych białoruskich miast. Biało-czerwono-biała flaga to historyczna flaga Białorusi przyjęta w 1918 roku przez władze Białoruskiej Republiki Ludowej, będąca również jej symbolem na emigracji. W latach 1991–1995 była to flaga państwowa Republiki Białorusi, zaś obecnie używana jest jako symbol białoruskiej państwowości przez antyłukaszenkowską opozycję. Składa się z trzech równej wielkości pasów: dwóch białych i czerwonego między nimi.