W niedzielę 20 września o  godz. 16.00 na legnickiej Scenie Gadzickiego gościć miał Olsztyński Teatr Tańca i "Pan Kejk", spektakl teatru tańca dedykowany dla rodzin z dziećmi (powyżej 8 roku życia) osadzony w komiksowym świecie pełnym absurdów, groteski i niedorzeczności. Z ostatniej chwili! Niestety, tej prezentacji nie będzie!

"Pan Kejk" (tytuł żartobliwy, bo pancake po angielsku to... naleśnik) to opowieść o odkrywaniu komiksowego świata pełnego absurdów i groteski, bezcelowości celowych działań, nierzeczywistości rzeczywistych sytuacji, lenistwa pracowitych i słabości silnych. Razem z tytułowym Panem Kejkiem podróżujemy z Kejkolandii do Popolandii, gdzie główny bohater, niczym w komiksowych okienkach, przegląda kolejne sceny z codziennego życia mieszkańców.

Spektakl zbudowany jest wokół spontanicznie wykreowanych kompozycji. Warstwa wizualna, barwne kostiumy i prostota formy nawiązują do surrealizmu, popartu i tradycyjnego komiksu. Tancerze prowokują, podsuwają obrazy, a resztę pomaga odczytać nieograniczona wyobraźnia, którą widzowie mogą uruchomić od pierwszych minut spektaklu.

Olsztyński Teatr Tańca i „PAN KEJK” (premiera w czerwcu 2018 roku w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie) na Scenie Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej w Legnicy miał być częścią programu prezentacji teatru tańca na polskich scenach dramatycznych. Spektakl współorganizowany jest przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach Programu Scena dla Tańca 2020.

Z przyczyn niezależnych od legnickiego teatru tego, zapowiadanego w programie spektaklu, nie będzie!

Grzegorz Żurawiński