Andro Enukidze – dyrektor artystyczny Państwowego Teatru Dramatycznego im. Ilji Czawczawadzego w Batumi, z którym Teatr Modrzejewskiej stworzył w ubiegłym roku “Klasyczną koprodukcję” – zareagował na podejmowane przez zarząd Dolnego Śląska przygotowania do odsunięcia Jacka Głomba od kierowania legnicką sceną. List z Batumi to kolejny głos w tej bulwersującej legniczan sprawie. Pisze Piotr Kanikowski.

“Owszem, zdarza się tak, że misja człowieka w określonym miejscu pracy dobiega końca. Przecież  nic na ziemi (oprócz podłości i – niestety – zwykłego chamstwa) nie może być niewyczerpalne. Jednak dla nas , jak i dla całej trupy Teatru Modrzejewskiej,  dla każdego  widza w Legnicy, jest absolutnie jasne, że teatr znajduje się  w swoim twórczym apogeum. Jednakże  pełnowartościowy rozwój teatru bez kierownictwa pana Jacka Głomba jest po prostu niemożliwy.” – pisze w liście przesłanym do Legnicy Andro Enukidze.

W związku z dobiegającą powoli końca kadencją Jacka Głomba, zarząd Dolnego Śląska postanowił nie skorzystać z możliwości powołania go na następne 4 lata bez konkursu i ogłosił zamiar przeprowadzenia postępowania konkursowego, które wyłoni dyrektora Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Decyzja władz województwa jest odczytywana przez zespół aktorski, publiczność, krytyków, środowisko artystyczne jako zagrożenie dla trwałości legnickiej sceny, jej rangi, jej dorobku. Sprawa – jak dowodzi list z Batumi – odbija się echem także poza granicami Polski.

Oto list z Batumi w tłumaczeniu autorstwa Olgi Kraseckiej (za @KT Legnicka Gazeta Teatralna) TUTAJ!


(Piotr Kanikowski, "List z Batumi. Gruzińcy artyści wspierają Głomba", https://24legnica.pl, 14.09.2020)