Od 2016 roku teatry w Legnicy i Batumi łączą: wszechstronna współpraca, specjalne więzi i oficjalna umowa między regionami. I właśnie ze stolicy gruzińskiej Adżarii nadszedł list, który jest komentarzem do zamiaru władz Dolnego Śląska rozpisania konkursu na stanowisko dyrektora teatru w Legnicy, a przy tym zdecydowanym wsparciem dla przedłużenia współpracy oraz kadencji Jacka Głomba.


Drodzy przyjaciele, partnerzy z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy!

Pozwólcie, że  w imieniu całej załogi Państwowego Teatru Dramatycznego im. Ilji Czawczawadzego w Batumi wyrażę absolutne poparcie dla dążenia, aby  Wasz teatr był dalej kierowany przez dyrektora pana Jacka Głomba, wybitnego reżysera i organizatora przedsięwzięć teatralnych!

Jako dyrektor teatru pan Głomb ma dużo zasług  dla miasta Legnicy, ma wyjątkowo ekspresyjny wpływ na procesy kulturalne w całej Polsce. Ogromna ilość rożnego rodzaju tak polskich, jak i międzynarodowych nagród, wyróżnień całkowicie i absolutnie potwierdzają tę opinię. Ale z naszej strony nie wypada przypominać o tym komukolwiek z polskiej strony!

Owszem, zdarza się tak, że misja człowieka w określonym miejscu pracy dobiega końca. Przecież  nic na ziemi (oprócz podłości i – niestety - zwykłego chamstwa) nie może być niewyczerpalne. Jednak dla nas , jak i dla całej trupy Teatru Modrzejewskiej,  dla każdego  widza w Legnicy, jest absolutnie jasne, że teatr znajduje się  w swoim twórczym apogeum. Jednakże  pełnowartościowy rozwój teatru bez kierownictwa pana Jacka Głomba jest po prostu niemożliwy.

Pozwólcie także  wyrazić wszystkim wam, drodzy przyjaciele, naszą wdzięczność za nasze wspólne doświadczenia, za waszą zadziwiająco błyskotliwą, twórczą, bardzo profesjonalną działalność podczas naszych wspólnych projektów, które były ozdobą teatralnych sezonów nie tylko w Batumi, lecz także w Tbilisi, Kutaisi, Legnicy, Wrocławiu, Gorzowie, Wałbrzychu, Jeleniej Górze i wielu innych miastach. I gdyby nie pandemia, to z całkowitą pewnością możnaby powiedzieć, że sztukę „Klasyczna koprodukcja” zobaczyłyby inne miasta, festiwale w Gruzji, Polsce, Europie.

Wkład Jacka Głomba i jego trupy w organizację i realizację I  Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Batumi jest nie do przecenienia, zasługuje na najwyższe pochwały. Pozwólcie, że  zapewnię  Państwa, że pan Jacek Głomb był i zawsze będzie rzeczywistym członkiem Rady Dyrektorów naszego Festiwalu.

W naszych partnerskich planach jest jeszcze bardzo dużo ciekawych projektów. Natomiast ich realizacja absolutnie nie jest możliwa bez udziału Jacka. Pozostaje nam mieć nadzieję na solidarność Waszej załogi ze swoim twórczym liderem, który razem z  Wami stworzył zadziwiający twórczy fenomen Teatru Modrzejewskiej!

Życzę wam, drodzy przyjaciele, powodzenia, a władzom - więcej mądrości i rozsądku.  Bo przecież może tak się zdarzyć, że w jednej sekundzie zostanie zrujnowane to, co tworzyliście  razem z Jackiem od 20 lat!

Andro Enukidze, Dyrektor Artystyczny Państwowego Teatru Dramatycznego im. Ilji Czawczawadzego w Batumi, PhD, profesor Państwowego Uniwersytetu Teatru i Filmu im. Szoty Rustawelego w Tbilisi.

Batumi, 10.09.2020

tłumaczenie: Olga Krasecka