Dziś wieczorem (w sobotę 12 września) na deskach Teatru Modrzejewskiej w Legnicy premiera przygotowana we współpracy z zespołem Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. "Król Lear" Szekspira w reżyserii Anny Augustynowicz. Relacja Andrzeja Andrzejewskiego.

Główny bohater jest jedynym mężczyzną na ziemi. Ma ostatnią szansę na konfrontację w świecie matriarchatu. Najnowsza adaptacja "Króla Leara" to odwrócenie zasad teatru szekspirowskiego, w którym kobiety nie pojawiały się na scenie.

- Skojarzenia z "Seksmisją" Juliusza Machulskiego mogą być uzasadnione - przyznaje Anna Augustynowicz, reżyserka przedstawienia. - W teatrze świata, gdzie zmieniają się obyczaje, gdzie zmieniają się ustroje, gdzie zmieniają się struktury, sposoby zorganizowania społeczeństw - to co jest ludzką pożądliwością, co kształtuje emocjonalność pozostaje właściwie niezmienne.

W tytułową postać legnicki-opolskiej wizji szekspirowskiego dramatu wcieli się Mirosław Zbrojewicz. Oprócz niego na scenie pojawi się 14 aktorek z teatrów w Legnicy i Opolu.

Nagrania wypowiedzi reżyserki można wysłuchać TUTAJ!


(Andrzej Andrzejewski, ""Król Lear" dziś premierowo na deskach legnickiego Teatru", https://www.radiowroclaw.pl, 12.09.2020)