"Król Lear" Wiliama Szekspira w reżyserii Anny Augustynowicz będzie pierwszą premierą Teatru Modrzejewskiej w Legnicy w nowym sezonie artystycznym. Spektakl, który powstał w koprodukcji z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu, widzowie będą mogli zobaczyć w sobotę 12 września. Depesza Polskiej Agencji Prasowej.


"Król Lear" uznawany jest za jedno z największych osiągnięć Szekspira. Jego inscenizacji podjęła się Anna Augustynowicz, dla której legnicko-opolska koprodukcja będzie piątym spotkaniem z angielskim dramaturgiem - po zrealizowanych w Szczecinie "Romeo i Julii" (1995), "Śnie nocy letniej" (2000) i "Burzy" (2016) oraz warszawskiej inscenizacji "Miarki za miarkę" (2006).

"Szekspir odkrywa autorytarny mechanizm sprawowania władzy, który dziś nazywamy populizmem. Miłość do władzy staje się równa miłości do wojny. W tę wojnę wplątana zostaje cała społeczność"- tłumaczyła w zapowiedzi spektaklu reżyserka.

Jak podkreśliła, inspiracją do przedstawienia stała się dla niej książka Jamesa Hillmana "Miłość do wojny", która przywołuje cytat z "Króla Leara": "Czym muchy w rękach rozbrykanych chłopców,/ tym my we władzy bogów: uśmiercają nas/ dla zabawy". "Szekspir ostro przedstawia konflikty, które wynikają z przemocy mocno zakorzenionej w kulturze patriarchalnej. Będziemy się zastanawiać, dlaczego dla ludzi wojna bywa piękna" - mówiła.

W tytułowej roli wystąpi Mirosław Zbrojewicz. Resztę obsady wypełnią kobiety, co - jak wskazują realizatorzy spektaklu - jest zarówno przewrotnym odwróceniem tradycji elżbietańskiej, jak i grą ze stereotypami "męskiej", patriarchalnej kultury, której "Król Lear" jest ucieleśnieniem, a której rozpad dziś obserwujemy.

Na scenie pojawi się łącznie 14 aktorek legnickiego i opolskiego teatru.

Premiera na Scenie Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej odbędzie się w sobotę. Kolejne przedstawienia zaplanowano na 17, 18 i 19 września.

(PAP, "Dolnośląskie: Premiera spektaklu „Król Lear” w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy" https://www.portalsamorzadowy.pl, 11.09.2020)