Stowarzyszenie Teatr Niezbędnie Potrzebny oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej ruszyły ze zbiórką podpisów pod petycją do marszałka województwa Cezarego Przybylskiego i zarządu województwa dolnośląskiego ws. konkursu na dyrektora legnickiej sceny. Pisze Paweł Jantura.

- My, Drużyna Modrzejewskiej – pracownicy, Stowarzyszenie „Teatr Niezbędnie Potrzebny”, Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej oraz społeczność widzów Teatru Modrzejewskiej w Legnicy bardzo prosimy o wsparcie w walce o zmianę decyzji Zarządu Województwa Dolnośląskiego o zamiarze ogłoszenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy – czytamy w wstępie do petycji.

Petycja to reakcja na ogłoszenie przez władze Dolnego Śląska zamiaru przeprowadzenia konkursu na dyrektora legnickiego teatru, który miałby objąć kierownictwo tej sceny od sezonu 2021/2022. Środowiska związane z Teatrem Modrzejewskiej są tym faktem zbulwersowane. I murem stanęły za Jackiem Głombem, zarządzającym legnicką sceną już od 26 lat.

- Ciężko zrozumieć, dlaczego Zarząd Województwa Dolnośląskiego nie chce skorzystać z prawnie przewidzianej dla wybitnych twórców możliwości powołania dyrektora Jacka Głomba na kolejną kadencję bez przeprowadzania konkursu. Z całą pewnością bowiem jest on twórcą wybitnym. Nagroda Reżyserska im. Konrada Swinarskiego, Nagroda Obywatelska Unii Europejskiej, Złoty Krzyż Zasługi, Srebrny Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis czy Nagroda im. Zygmunta Hübnera "Człowiek Teatru" – to tylko najważniejsze z jego licznych nagród i wyróżnień. Pod dyrekcją Jacka Głomba w Teatrze Modrzejewskiej powstały przedstawienia, które ich twórcom przyniosły wiele prestiżowych nagród, wyróżnień i zaproszeń na festiwale w Polsce i na świecie oraz to, o czym każdy teatr marzy – uznanie i szacunek publiczności. Do Legnicy zapraszana jest obecnie czołówka polskich reżyserów teatralnych, a legnicki teatr zyskał sobie miano miejsca, w którym każdy twórca chciałby pracować – piszą autorzy petycji.

Z petycją zapoznać się i podpisać można TUTAJ.

(Paweł Jantura, "Legnickie środowisko teatralne pisze do marszałka petycję ws. Jacka Głomba", https://tulegnica.pl/, 10.09.2020)