Wiele wydarzeń kulturalnych, zaplanowanych na marzec czy kwiecień doczeka się premiery dopiero teraz. Do tego dochodzą nowe, więc zapowiada się rozrywkowy weekend. W sobotę  5 września o godz. 19:00 w Teatrze Osterwy premiera spektaklu „Gwałtu, co się dzieje!” w reżyserii Jacka Głomba.  W marcu się nie działo, bo premiera była odwołana. Teraz sztuka Fredry wróciła na afisz. Będzie można się pośmiać. Relacja Agaty Sendeckiej.

Akcja dzieje się w Osieku, choć nie w tym koło Dobiegniewa, ani nie w tym koło Lubska. Tu miastem rządzą kobiety, a mężczyźni muszą niańczyć dzieci, prząść, robić na drutach i chodzić na targ.

Po sobotniej premierze w planach jest jeszcze jedna: fontanny multimedialnej przy teatrze. Będzie można zobaczyć pokaz na ekranie wodnym. Widowiska z muzyką i grą świateł mają być teraz stałą atrakcją gorzowskiego teatru im. Juliusza Osterwy.

Teraz Juliusz Słowacki. Jego „Balladyna”, jest tegoroczną bohaterką Narodowego Czytania. Wydarzenia z tym związane w sobotę, głównie w plenerze.

Lubniewice organizują czytanie na Zamku Książąt Lubomirskich. Będzie też muzyka, słodkości i pamiątkowe pieczęcie. To w sobotę o 17:00.

W Zielonej Górze w sobotę zaczyna się Winobranie. W tym roku impreza bez Korowodu, będzie też mniej straganów. Scena stanie na placu teatralnym.

W programie jest też mnóstwo imprez towarzyszących. W tym animacje dla dzieci, wycieczki na winnice i imprezy sportowe. W sobotę koncert symfoniczny na placu przed Filharmonią Zielonogórską z udziałem tancerzy. Będzie też muzyka popularna, rozrywkowa i filmowa.

Relacja w programie Informacje Lubuskie (w 10 min. 48 sek.). O premierowym spektaklu w Teatrze Osterwy mówi Karolina Miłkowska-Prorok, aktorka w roli burmistrza i asystentka reżysera. OBEJRZYJ!

(Agata Sendecka, "Rozrywkowy weekend pełen wydarzeń kulturalnych. Jakie atrakcje czekają Lubuszan?", https://gorzow.tvp.pl, 4.09.2020)