Zarząd województwa dolnośląskiego ogłosił, że zamierza ogłosić konkurs na stanowisko dyrektora Teatru im. Heleny Modrzejewskiej. Kadencja obecnego szefa legnickiej sceny dobiega końca w sierpniu 2021 r. "Postępowanie konkursowe rozpocznie się z dniem 16 lutego 2021 r. Przewidywany termin zakończenia postępowania konkursowego określa się do dnia 30 czerwca 2021 r." - informuje zarząd województwa w opublikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej komunikacie. Pisze Paweł Jantura.

Dyrektorem legnickiego teatru od 1994 r. jest Jacek Głomb, który dziś jest jednym z trzech najdłużej urzędujących dyrektorów naczelnych teatrów w Polsce (Maciej Englert jest dyrektorem Teatru Współczesnego w Warszawie od 1981 roku, zaś Andrzej Dziuk dyrektorem Teatru Witkacego w Zakopanem od 1985 roku). Przez 26 lat rządów Głomba, Teatr Modrzejewskiej zapracował na markę jednej z najlepszych scen w kraju.

W sierpniu 2017 r. Głombowi powierzono dyrekcję na cztery kolejne sezony artystyczne bez konkursu. Zarząd województwa mógł sobie na to pozwolić, bo ustawa przewiduje taki tryb dla wybitnych twórców o uznanym dorobku artystycznym albo osób, które na stanowisku dyrektorskim osiągają dobre wyniki finansowe i artystyczne. A Głomb wszystkie te warunki spełnia.

Dyrektor nie ukrywa zaskoczenia decyzją zarządu województwa, czemu dał wyraz w liście do pracowników teatru, który publikujemy poniżej.

Drodzy Państwo, informację zamieszczoną obok otrzymaliśmy wczoraj mailem z Urzędu Marszałkowskiego. Także jestem zaskoczony jej treścią. Już 19 maja br. wystąpiłem do Marszałka Województwa Dolnośląskiego z prośbą o przedłużenie mojej umowy - która kończy się 31 sierpnia 2021 roku - o kolejne pięć sezonów – bez procedury konkursowej. Wiem, że podobny pogląd podziela Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Rozumiem jednak, że Marszałek myśli inaczej i pragnie działać transparentnie. We wszystkich marszałkowskich instytucjach kultury przeprowadził lub przeprowadzi konkursy na dyrektora – taki przynajmniej pogląd usłyszałem.  Problem w tym, że sytuacja w naszej instytucji wydaje się stabilna. Trudno zarzucić nam, że się nie rozwijamy artystycznie (mimo pandemii zrealizujemy w tym roku 5 premier!), nie realizujemy nowych projektów (choćby Przystanek Piekary), nie pozyskujemy nowych środków (ponad milion złotych do tej pory w roku 2020).

Konkurs – do którego oczywiście mogę przystąpić – planowany jest w lutym 2021 roku. Nie wiemy jaka będzie wtedy sytuacja w Urzędzie Marszałkowskim nie wiemy kto zarządzać będzie przyjaznym naszemu teatrowi Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nie wiemy jak wyglądać będzie sytuacja epidemiologiczna. Teraz jest środek pandemii i musimy się skupić przede wszystkim na skutecznym działaniu w tych nienormalnych czasach. To jest priorytet naszego teatru. I – mocno chcę to podkreślić – to jest priorytet mój jako dyrektora teatru – przeprowadzić firmę przez pandemię z jak najmniejszymi stratami wszelkiego rodzaju.

Pozdrawiam. Jacek Głomb

(Paweł Jantura, "Będzie konkurs na stanowisko dyrektora teatru? Jacek Głomb zaskoczony", https://tulegnica.pl. 3.09.2020)