Zamiar ogłoszenia konkursu na to stanowisko wynika z uchwały Zarządu Województwa Dolnośląskiego, którą podjęto 27 sierpnia br. i opublikowano w Biuletynie Informacji Publicznej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zarządzającemu legnickim teatrem od sierpnia 1994 roku Jackowi Głombowi 31 sierpnia 2021 roku kończy się kadencja, na jaką - w sierpniu 2017 roku bez konkursu - powierzono mu dyrekcję na cztery kolejne sezony artystyczne. Szef legnickiej sceny jest zaskoczony decyzją władz wojewódzkich, czemu dał wyraz w liście do pracowników teatru.


Informacja o zamiarze ogłoszenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy:

Zarząd Województwa Dolnośląskiego informuje, iż zamierza ogłosić konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z siedzibą przy Rynek 39 w Legnicy. Postępowanie konkursowe rozpocznie się z dniem 16 lutego 2021 r. Przewidywany termin zakończenia postępowania konkursowego określa się do dnia 30 czerwca 2021 r.List dyrektora legnickiego teatru Jacka Głomba do pracowników Teatru Modrzejewskiej:

Drodzy Państwo,

informację zamieszczoną obok otrzymaliśmy wczoraj mailem z Urzędu Marszałkowskiego. Także jestem zaskoczony jej treścią. Już 19 maja br. wystąpiłem do Marszałka Województwa Dolnośląskiego z prośbą o przedłużenie mojej umowy - która kończy się 31 sierpnia 2021 roku - o kolejne pięć sezonów – bez procedury konkursowej. Wiem, że podobny pogląd podziela Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Rozumiem jednak, że Marszałek myśli inaczej i pragnie działać transparentnie. We wszystkich marszałkowskich instytucjach kultury przeprowadził lub przeprowadzi konkursy na dyrektora – taki przynajmniej pogląd usłyszałem.  Problem w tym, że sytuacja w naszej instytucji wydaje się stabilna. Trudno zarzucić nam, że się nie rozwijamy artystycznie (mimo pandemii zrealizujemy w tym roku 5 premier!), nie realizujemy nowych projektów (choćby Przystanek Piekary), nie pozyskujemy nowych środków (ponad milion złotych do tej pory w roku 2020).

Konkurs – do którego oczywiście mogę przystąpić – planowany jest w lutym 2021 roku. Nie wiemy jaka będzie wtedy sytuacja w Urzędzie Marszałkowskim nie wiemy kto zarządzać będzie przyjaznym naszemu teatrowi Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nie wiemy jak wyglądać będzie sytuacja epidemiologiczna. Teraz jest środek pandemii i musimy się skupić przede wszystkim na skutecznym działaniu w tych nienormalnych czasach. To jest priorytet naszego teatru. I – mocno chcę to podkreślić – to jest priorytet mój jako dyrektora teatru – przeprowadzić firmę przez pandemię z jak najmniejszymi stratami wszelkiego rodzaju.

O tym i o innych sprawach porozmawiamy na spotkaniu pracowników Teatru 15 września br. o godz. 12.00 na widowni Teatru, na które już Państwa zapraszam.

Pozdrawiam. Jacek Głomb  Od redaktora @KT:

Ta historia ma swój początek 26 lat temu, gdy 4 sierpnia 1994 roku wojewoda legnicki wręczył 30-letniemu wówczas Jackowi Głombowi nominację na dyrektora hybrydy jaką było Centrum Sztuki – Teatr Dramatyczny w Legnicy, państwowej instytucji ze statutem wojewódzkiego domu kultury,  z siedzibą w dziewiętnastowiecznym budynku zlikwidowanego kilka lat wcześniej Teatru Dramatycznego w Legnicy. Dziś pochodzący z Tarnowa twórca kieruje Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej, instytucją kultury samorządu województwa dolnośląskiego współprowadzoną przez miejski samorząd Legnicy. W ciągu minionych 26 lat formuła organizacyjna, w jakiej funkcjonowała legnicka scena dramatyczna, zmieniała się bowiem trzykrotnie. Nie zmieniał się jednak szef instytucji, który dziś jest jednym z trzech najdłużej urzędujących dyrektorów naczelnych teatrów w Polsce (Maciej Englert jest dyrektorem Teatru Współczesnego w Warszawie od 1981 roku, zaś Andrzej Dziuk dyrektorem Teatru Witkacego w Zakopanem od 1985 roku).

Grzegorz Żurawiński