W piątkowe popołudnie, 28 sierpnia o godzinie 16 Park Szkolny w Chobieni stał się sceną dla finałowego spektaklu, które przygotowało dwudziestu młodych uczestników warsztatów teatralnych. Plenerowe przedstawienie składało się z trzech scenek, przygotowanych w każdym aspekcie przez młodych odtwórców. Nietuzinkowa scenografia, muzyka i wyjątkowe środki artystycznego wyrazu, nie nasuwało żadnych wątpliwości. Przez 14 dni teatralnego rzemiosła dzieci uczyli artyści z legnickiego Teatr Modrzejewskiej. Wyjazdowe "Lato w teatrze" podsumowuje Ewa Jakubowska.


Tegoroczne wyjazdowe warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży „Lato w teatrze” Teatr Modrzejewskiej realizował w Chobieni przy aktywnej współpracy z Chobieńskim Ośrodkiem Kultury. Zwieńczeniem teatralnej przygody był wspólny happening uczestników warsztatów z widzami.

Przez dwa tygodnie uczestnicy warsztatów aktywnie brali udział w zajęciach ze scenografii, muzyki i aktorstwa, aby przygotować na zakończenie kursu ich własne przedstawienie.

- Tak naprawdę w naszym projekcie najważniejsze jest to, co się dzieje przez dwa tygodnie – podkreśla dodaje Joanna Rostkowska koordynatorka warsztatów z legnickiego Teatru Modrzejewskiej.- Jak uczestnicy się zmieniają, otwierają na nowe rzeczy : na ruch, nowe pomysły scenograficzne. Każde dziecko udzielało się w każdym aspekcie projektu, a więc było muzykiem, scenografem i aktorem. Na początku co prawda był konkretny podziała na trzy sprofilowane grupy, ale jak zauważyliśmy, że ciekawi są wszystkiego, zmieniliśmy zasady. To było słuszne, bo każdy z nich nauczył się trzech tych rzeczy i w każdej z tych dziedzin mógł się rozwinąć. A o to przecież w całym projekcie chodzi.

I tak też się stało,cała dwudziestka chłonęła tę wiedzę, często otrzymując zadania, z jakimi do tej pory nie miała do czynienia np. ćwiczenia z ruchem. Zwieńczeniem tej nauki i nowych doświadczeń było ich autorskie finałowe przedstawienie.

W plenerowym spektaklu NATURA(LNIE) wszystko nawiązywało do natury. Scenografia była w kolorach otaczającej nas przyrody, także jej elementy były naturalne: gałęzie, liście, drewniane kije. Młodzi aktorzy również na kijach grali lub odtwarzali odgłosy zwierząt. Spektakl podzielony był na trzy części, które zaprezentowały kolejno poszczególne grupy warsztatowe. Pierwsza grupa przedstawiła cykl rozwoju miłorzębu: od nasionka po drzewo. Druga scenka przedstawiła cykl natury – że jedno mniejsze i słabsze zwierze jest pokarmem dla silniejszego, większego. Ostatni zespół uczestników warsztatów pokazał życie dwóch mrowisk.

Po zakończeniu spektaklu wszyscy – młodzi adepci warsztatów, prowadzący zajęcia oraz widzowie wzięli udział w happeningu. Cały tłum przeszedł ulicami Chobieni na Rynek. Podczas przemarszu dzieci robiły wokół duży hałas grając na kijach i bębnach, zwracając uwagę mieszkańców na pochód. Na Rynku nastąpiło uroczyste zakończenie warsztatów – podziękowania i kwiaty dla wszystkich biorących udział w legnicko-chobieńskim wersji projektu „ Lato w teatrze”.

Na pewno ta garstka dzieci i młodzieży z Chobieni zapamięta te dwa ostatnie tygodnie wakacji i z całą pewnością nie bezie to związane Covid-19, a legnickim Teatrem Modrzejewskiej.

(Ewa Jakubowska, "Natura w Chobieni gra", https://e-legnickie.pl, 29.08.2020)