Jezioro Kunickie stało się scenografią do jednej ze scen nowego spektaklu Teatru Modrzejewskiej. Scenariusz tej opowieści inspirowany jest książką „E-migranci. Pół roku bez Internetu, telefonu i telewizji” dziennikarki Susan Maushart. Premiera projektu teatralnego on-line w październiku. Pisze Anna Gwóźdź.


„E-migrant” skierowany jest przede wszystkim do młodych widzów w wieku 13-18 lat, bo i temat, czyli uzależnienie od Internetu jest im niezwykle bliski. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa z tego płynące.

Scenariusz opowieści inspirowany jest książką „E-migranci. Pół roku bez Internetu, telefonu i telewizji”. Autorka opisała w niej 6 miesięcy ze swojego życia, gdy zatrwożona skalą uzależnienia siebie i swoich dzieci od Internetu i technologicznych gadżetów, postanowiła odłączyć rodzinę od globalnej sieci.

- „E-migrant” to opowieść o młodym człowieku, który znalazł się w sieci, rozumianej jako Internet, ale też o tym, jaki czuje przesyt tym elektronicznym światem. Odczuwa takie bardzo głębokie poczucie osaczenia byciem dostępnym dla mediów, dla rodziny, grupy rówieśniczej. Ten młody człowiek ucieka z sieci i ze świata na wyspę mew i krokodyli – opowiada reżyserka Martyna Majewska.

Na plaży ośrodka "Posejdon" nad Jeziorem Kunickim kręcono w czwartek scenę sennej wizji tytułowego bohatera, w tej roli niezwykle sympatyczny Aleksander Kaleta, w której jego nauczycielka (Magda Skiba), niczym syrena, dosiada nadmuchiwanego jednorożca.

Z pewnością interesująca dla młodego odbiorcy warstwą przedstawienia będzie jego forma. Aby odróżnić się od masowej w ostatnim czasie sieciowej produkcji, twórcy projektu planują skorzystać z najrozmaitszych poetyk teatralno-filmowych, czyli z możliwości teatru telewizji, dokumentu i mockumentu (fikcja udająca film dokumentalny), pamiętnika internetowego, techniki video-artu oraz materiałów stylizowanych na found footage (amatorskie nagrania wideo). Będą też ujęcia z kamery podwieszonej do drona.

Premiera on-line spektaklu „E-migrant” już 9 października. Oprócz Aleksandra Kalety i Magdy Skiby w obsadzie: Małgorzata Urbańska, Bogdan Grzeszczak, Paweł Wolak oraz Paweł Palcat.

Realizację „E-migranta”, w kwocie 80 tys. zł dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

(Anna Gwóźdź, "„E-migrant” on-line. Nowy spektakl legnickiego teatru", https://kulturalia.lca.pl, 28.08.2020)