Przez 14 dni trwały intensywne i frapujące warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży „Lato w teatrze” organizowane przez legnicki Teatr Modrzejewskiej we współpracy z Chobieńskim Ośrodkiem Kultury. Dwudziestka młodych uczestników przeszła wszechstronne szkolenie teatralne - począwszy od scenografii, kostiumologii, choreografii nabywając przy tym także umiejętności muzyczno-aktorskie. Efekt ich teatralnej zabawy w teatr będzie można zobaczyć w piątek, 28 sierpnia w Parku Szkolnym w Chobieni. Właśnie tam o godzinie 16.00 uczestnicy warsztatów pokażą plenerowy spektakl zwieńczający te zajęcia – NATURA(LNIE). Pisze Ewa Jakubowska.


Dwutygodniowe warsztaty rozpoczęły się 16 sierpnia i miały charakter półkolonii z zapewnionym dla uczestników bezpłatnym obiadem. Wzięło w nich udział dwudziestu uczestników – dzieci i młodzieży. Zajęcia odbywały się w trzech grupach: aktorskiej, muzycznej i scenograficznej. A prowadzili je oczywiście artyści : legnickie aktorki Joanna Gonschorek i Katarzyna Kaźmierczak, a także Amadeusz Naczyński - muzyk, kompozytor i scenograf Piotr Tetlak . Wsparcia ruchowego i tanecznego udzielała uczestnikom także Madi Rostkowska. Należy wspomnieć również o pomocy nauczycielki biologii z Chobieni Ireny Podlewskiej, której plenerowe wykłady połączone z obserwacją okolicznej przyrody stały się inspiracją dla poszczególnych scen spektaklu finałowego.

Większość wakacyjnych warsztatów odbywała się w przepięknej scenerii na okolicznych terenach zielonych miejscowości. I nie było to przypadkiem, bowiem tematem wiodącym zajęć oraz finałowego przedstawienia była przyroda.

- W spektaklu finałowym opowiemy o jedności natury i kole życia, które pojawi się w przedstawieniu – podkreśla dodaje Joanna Rostkowska koordynatorka warsztatów z legnickiego Teatru Modrzejewskiej.- Podstawową ideą całego projektu, pod nazwą NATURA(LNIE) , który ma taką samą nazwę, jak przedstawienie, było przywrócenie dzieciom radości płynącej z życia i zabawy blisko natury. Była to nasza odpowiedź na poważny problem społeczny, jakim jest nadmierna technologizacja młodego pokolenia. Jednak przygotowując w lutym program nie przyszło nam do głowy, co wszystkich nas czeka, że temat, którym zamierzaliśmy się zająć, stanie się tak nośny, medialny i aktualny z zupełnie innych, niż zakładane przez nas powody -

Teatralne wyjazdowe warsztaty dla dzieci i młodzieży to kolejny, szósty już projekt legnickiego teatru, który dostał dofinansowanie w kwocie 40 tys. zł, by przeprowadzić wakacyjne warsztaty. Pomysłodawcą i ogólnopolskim koordynatorem tego projektu jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Należy wspomnieć, że o dotację w tegorocznej akcji ubiegało się 181 podmiotów. Po ocenie merytorycznej złożonych wniosków udzielono jej 40 projektom, wśród których znalazł się także legnicki pomysł na warsztaty wyjazdowe, realizowane poza siedzibą teatru.

Jak ciekawe i pomysłowe były zajęcia podczas tegorocznych warsztatów w Chobieni, można się przekonać oglądając załączoną fotorelację autorstwa Neli Kujawskiej i Karola Budrewicza. TUTAJ!

Natomiast jaki efekt przyniosły zajęcia z artystami uczestnicy zaprezentują w kończącym warsztaty spektaklu finałowym w piątek 28 sierpnia w chobieńskim Parku Szkolnym.

(Ewa Jakubowska, ""Lato w teatrze" w Chobieni", https://e-legnickie.pl, 28.08.2020)