Przez ponad tydzień w dniach 19-26 września widzowie będą mieli szansę obejrzeć 12 przedstawień podczas 60. edycji Kaliskich Spotkań Teatralnych. W programie m.in. "Wyzwolenia" w reżyserii Piotra Cieplaka. - To dramat nagradzanej młodej legnickiej dramatopisarki i aktorki Magdy Drab. Inspirowane arcydziełem Stanisława Wyspiańskiego przedstawienie przenosi pytania o tożsamość w przestrzeń współczesnego mieszkania w bloku – mówi dyrektor Teatru Bogusławskiego Bartosz Zaczykiewicz.


Setka wybitnych aktorów z całego kraju w dniach 19–26 września powalczy o jubileuszowe Grand Prix 60. Kaliskich Spotkań Teatralnych – najstarszego festiwalu teatralnego w Polsce – poinformował w środę na konferencji prasowej dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu Bartosz Zaczykiewicz.

Jubileuszową edycję KST zainauguruje spektakl w wykonaniu zespołu Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie "Panny z Wilka" w reż. Agnieszki Glińskiej. - To jest współczesna adaptacja słynnego opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Historia Wiktora Rubena i sześciu sióstr z Wilka niektórym z widzów może być bliska dzięki jej ekranizacji z 1979 roku w reż. Andrzeja Wajdy, która była nominowana do Oscara. W teatralnej wersji w rolach tytułowych panien zobaczymy między innymi Dorotę Segdę, Annę Radwan i Ewę Kaim – powiedział dyr. Bartosz Zaczykiewicz.

Jego zdaniem kolejne dni festiwalu przyniosą nie mniejsze emocje. - Obejrzymy "Dowcip", czyli najnowszą produkcję Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w reż. Bożeny Suchockiej z główną rolą Małgorzaty Kałędkiewicz-Pawłowskiej, laureatki nagrody aktorskiej z 47. KST oraz "Kupca weneckiego" w reż. Szymona Kaczmarka z Teatru Nowego w Słupsku, zdobywcę Złotego Yoricka za najlepszą inscenizację w sezonie 2018/2019 na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku – poinformował Zaczykiewicz.

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach zaprezentuje spektakl "Staś i Zła Noga", który dyrektor kaliskiej sceny opisuje jako "wyciskającą łzy śmiechu i wzruszenia opowieść o zmaganiach małego chłopca z własnymi defektami". W roli Złej Nogi wystąpi Michał Rolnicki.

Zdaniem dyrektora "tę propozycję docenią zarówno młodsi widzowie - spektakl rekomendowany jest dla dziesięciolatków wzwyż - jak i dorośli odbiorcy, którzy pomiędzy falami dziecięcych rozterek odnajdą także swoje troski" – powiedział.

Według dyrekcji dobrze zapowiada się spektakl "Wstyd" w reż. Wojciecha Malajkata z warszawskiego Teatru Współczesnego. - Świetnie skrojony, dowcipny i przewrotny tekst Marka Modzelewskiego, zjadliwie i komediowo ukazujący nasze współczesne przywary oraz absolutnie gwiazdorska obsada w błyskotliwej scenicznej szermierce na słowa i charaktery: Iza Kuna, Agnieszka Suchora, Jacek Braciak, Mariusz Jakus – mówił dyrektor.

Dwa przedstawienia pokaże gdański Teatr Wybrzeże. Pierwszy to "Fedra" w reż. Grzegorza Wiśniewskiego. Jak podkreślił Zaczykiewicz, "jest to klasyka światowego dramatu w nowoczesnym wydaniu, zdumiewający estetyką i prostotą. W tytułowej roli wystąpi aktorka o niespotykanym wdzięku i magnetyzmie, Katarzyna Figura, zachwycająca bogactwem dramatycznych emocji". Drugi spektakl Teatru Wybrzeże to klasyka współczesności - "Śmierć komiwojażera" Artura Millera. - Ten legendarny tekst zdumiewająco aktualnie dziś wybrzmiewa, z chwytającym za serce Mirosławem Baką w roli Willy’ego Lomana – powiedział dyrektor.

Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy przypomni "groteskowy w swym naturalizmie portret dzisiejszego inteligenta, uchwycony w sławnych jednoaktówkach Václava Havla, granych pod wspólnym tytułem "Protest" w reż. Aldony Figury" – dodał Zaczykiewicz. Na scenie wystąpią m.in Anna Gorajska i Łukasz Lewandowski. Natomiast zespół Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy odegra "Wyzwolenia" w reż. Piotra Cieplaka. - To dramat nagradzanej młodej legnickiej dramatopisarki i aktorki Magdy Drab. Inspirowane arcydziełem Stanisława Wyspiańskiego przedstawienie przenosi pytania o tożsamość w przestrzeń współczesnego mieszkania w bloku – mówił Zaczykiewicz.

Zdaniem dyrektora kaliskiego teatru czarnym koniem festiwalowego konkursu może okazać się spektakl absolwentów Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, którzy z piosenek lidera zespołu "Republika" Grzegorza Ciechowskiego stworzyli spektakl "Lunapark".

- Finał Kaliskich Spotkań Teatralnych to muzyczna "Almodovaria" z Teatru Polonia w Warszawie, czyli Anna Sroka w widowisku opartym na filmach Pedro Almodóvara oraz Irena Jun w przedstawieniu na motywach "Matki Makryny" Juliusza Słowackiego oraz prozy Jacka Dehnela – poinformował Bartosz Zaczykiewicz.

Pozakonkursową atrakcją festiwalu będzie recital Justyny Szafran “Nie ma. Osiecka/Satanowski”, po którym jury przedstawi swój werdykt.

60. Kaliskie Spotkania Teatralne – Festiwal Sztuki Aktorskiej jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz miasta Kalisza.

(PAP, "60. Kaliskie Spotkania Teatralne we wrześniu", źródło: e-teatr.pl, 27.08.2020)