12 spektakli złoży się na 60. Kaliskie Spotkania Teatralne – Festiwal Sztuki Aktorskiej. Sprzedaż biletów – zarówno w kasie, jak i w internecie - rusza 1 września o g. 10. Będzie ich mniej niż co roku, bowiem ze względu na epidemię zajęte będzie mogło być tylko co drugie miejsce na widowni. Pisze Robert Kordes. W programie m.in. legnickie "Wyzwolenia" Magdy Drab w reżyserii Piotra Cieplaka.


Po uroczystej inauguracji KST w sobotę 19 września o g. 18 Stary Teatr im. H. Modrzejewskiej w Krakowie zaprezentuje „Panny z Wilka” J. Iwaszkiewicza w reż. Agnieszki Glińskiej.

W niedzielę 20 września organizatorzy zaplanowali dwa spektakle. O g. 16 gospodarze, czyli Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, pokażą „Dowcip” M. Edson w reż. Bożeny Suchockiej.

O g. 18.30 Teatr Nowy w Słupsku wystąpi z „Kupcem weneckim” W. Shakespeare'a w reż. Sz. Kaczmarka.

W poniedziałek 21 września znów będziemy mieli okazję obejrzenia dwóch przedstawień. O g. 17 Teatr Współczesny w Warszawie pokaże „Wstyd” M. Modzelewskiego w reż. W. Malajkata (spektakl ten będzie tego dnia prezentowany po raz drugi – o g. 20).

Z kolei o g. 18 wystąpi Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego w Katowicach ze spektaklem „Staś i Zła Noga” T. Grządzieli w reż. B. Błaszczyńskiego. W tym przypadku miejscem występu nie będzie Teatr, lecz scena Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Łaziennej.

We wtorek 22 września Teatr Wybrzeże w Gdańsku zaprezentuje „Fedrę” J. Racine'a w reż. G. Wiśniewskiego.

Na środę 23 września zaplanowano dwa spektakle. Najpierw, o g. 17.30 Teatr Dramatyczny z Warszawy pokaże „Protest” V. Havla w reż. A. Figury. Później, o g. 19.30 dzięki gdańskiemu Teatrowi Wybrzeże będzie okazja obejrzeć „Śmierć komiwojażera” A. Millera w reż. R. Stępnia.

Na czwartek 24 września na g. 18.30 zaproszono Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, który przyjedzie do Kalisza z „Wyzwoleniami” M. Drab w reż. P. Cieplaka.

Z kolei o g. 20.30 Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie pokaże „Lunapark” wg G. Ciechowskiego w reż. A. Sroki-Hryń.

W piątek 25 września o g. 19 zaprezentuje się Teatr Polonia w Warszawie, którego propozycją będą „Almodovaria” wg filmów P. Almodovara w reż. A. Wieczur-Bluszcz.

Ostatnim festiwalowym dniem będzie sobota 26 września, kiedy to o g. 17 na scenie zagości „Matka Makryna” wg J. Słowackiego i J. Dehnela z Teatru Studio im. S.I. Witkiewicza w Warszawie. Spektakl wyreżyserowała I. Jun.

Tego samego dnia o g. 19, ale już poza konkursem, wystąpi znana i lubiana w naszym mieście Justyna Szafran z recitalem pt. „Nie ma. Osiecka/Satanowski”, po czym nastąpi ogłoszenie werdyktu jury i zakończenie 60. KST.

Więcej szczegółów wkrótce.

(Robert Kordes, "Znamy program tegorocznych Kaliskich Spotkań Teatralnych", https://zyciekalisza.pl, 26.08.2020)