Na dziedzińcu Zamku Piastowskiego komplet widzów. Wszyscy w maseczkach lub przyłbicach, z zachowaniem dystansu. Legnicki teatr plenerowym widowiskiem „Człowiek na moście” rozpoczął w sobotę 15 sierpnia sezon teatralny 2020/2021. Uczta, na którą warto było poczekać. I nawet reżim sanitarny nie przeszkodził w jej konsumpcji. Pisze Anna Gwóźdź.


To był początek sezonu teatralnego inny niż dotychczasowe. Weekendowe spektakle przyciągnęły rzeszę widzów. Komplet zarówno w sobotę, jak i w niedzielę. Zanim jednak miłośnicy teatru zasiedli na widowni musieli przejść przez procedury sanitarne. Założyć maseczkę lub przyłbicę, złożyć pisemne oświadczenie, że nie jest się osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 i nie przebywa na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym oraz zdezynfekować dłonie. Teatr się „odmraża”, ale oglądanie spektakli jest dziś inne niż kiedyś.

Publiczność powoli musi się nauczyć i przywyknąć do oglądania spektakli w nowych, niespotykanych dotąd warunkach. A te zmieniły obowiązujące reguły. Nie ma już, choćby, szansy na tradycyjne zajmowanie wolnych foteli na minutę przed spektaklem. Widzowie pod pełną kontrolą obsługi widowni siadają na ściśle wyznaczonych miejscach, krzesła ustawione są w regulaminowej odległości. Po spektaklu nie można po prostu wyjść. Obsługa wyprowadza osoby z kolejnych rzędów.

Nikomu z publiczności te zasady nie uprzykrzyły jednak możliwości kontaktu z żywym aktorem. Na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w sobotę i w niedziele można było ponownie przenieść się do świata Henryka Karlińskiego. Spektaklem „Człowiek na moście” inspirowanym życiorysem twórcy Legnica Cantat w reżyserii Jacka Głomba, legnicki teatr rozpoczął nowy sezon artystyczny. Paweł Palcat w roli nietuzinkowego Henryka Karlińskiego zachwyca od pierwszej minuty na scenie. Nie można oderwać od niego wzroku nawet na moment. 110 minut w maseczce przestaje być problemem, gdy ma się szanse na bezpośrednie obcowanie ze sztuką w wykonaniu legnickich artystów.

Kolejne spektakle na dziedzińcu Zamku Piastowskiego już 22 i 23 sierpnia o godzinie 20.30. Warto się pospieszyć, bo bilety znikają błyskawicznie.

(Anna Gwóźdź, "Teatr w czasie zarazy. „Człowiek na moście” na początek sezonu teatralnego", https://kulturalia.lca.pl, 17.08.2020)